Osoby filmu i teatru
Halina Mlynkova

Halina Mlynkova Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Nawsie
  • Data urodzenia: 1977-06-22

Opis

Halina Młynkova pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Śląsku Cieszyńskim w Republice Czeskiej. Urodziła się w 1977 roku w czechosłowackiej miejscowości Nawsie (cz. Návsí). Halina Młynkova talent i zainteresowanie muzyką odziedziczyła po rodzicach.

Jej ojciec śpiewał w zespole Gorol, a matka należała do chóru. Sama w młodości występowała w ludowym zespole Olza. Ukończyła czeską szkołę podstawową oraz liceum medyczne w Cieszynie. Warto nadmienić, że ojciec artystki, Władysław Młynek, był znanym działaczem polonijnym, prezesem Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego. Ma starszego brata Władysława.

Już po przeprowadzce do Polski, w latach 1995 - 1997 trzykrotnie prowadziła folkową imprezę Gorolski Święto w czeskiej przygranicznej miejscowości Jabłonków (Jablonkov), która jest prezentacją kultury polskiej w tym regionie. Po ukończeniu szkoły średniej skorzystała z możliwości wyjazdu na studia do Polski, którą zapewniło jej rządowe stypendium. Wybrała studia etnologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dodatkowo zapisała się do Akademii Jazzowej, mimo, że rodzice nie chcieli, aby poważnie zajęła się kariera muzyczną. Pierwsze dokonania Młynkowej związane były z muzykami Januszem Grzywaczem i Joszko Brodą, z którymi zagrała kilka koncertów. Towarzyszyła też Brodzie w występach kolędowych w polskich kościołach. W 1998 roku po raz pierwszy wystąpiła na swoim koncercie jazzowym w Klubie pod Jaszczurami w Krakowie.

Początek prawdziwej kariery Młynkowej to jednak rok 1999. Wtedy właśnie, dzięki znajomości z Grzywaczem, trafiła do założonego rok wcześniej przez Janusza Musa zespołu Brathanki. 13 kwietnia 1999 roku po raz pierwszy wystąpiła z tą grupą. W 2000 roku gotowa była pierwsza płyta Brathanków, z Młynkową jako główną wokalistką. Był to okres, kiedy niezwykle popularne były zespoły łączące tradycyjną muzykę ludową ze współczesną muzyką taneczną i pop. Wykonawcy tworzący w tej stylistyce, jak Golec uOrkiestra czy projekt Kayah & Bregović odniosły wielkie sukcesy komercyjne. Ich dokonania powtórzył debiutancki krążek Brathanków "Ano!", łączący folk, pop i rock. Szczególnie popularny był utwór "Czerwone korale", będący dotychczas popisową piosenką zespołu. Płyta rozeszła się w ponad stutysięcznym nakładzie i zyskała status czterokrotnej platyny. Brathanki były nominowane za swoje dokonania do nagrody Fryderyk 2000 w kategorii piosenka roku, grupa roku, fonograficzny debiut roku oraz album roku - muzyka tradycji i źródeł. Sukces ten zepsuło nieco odkrycie przez media faktu, że część kompozycji na płycie była dziełem węgierskiego kompozytora Ferenca Sebõ, jednak zespół twierdził, że nawiązywał do tradycyjnych melodii ludowych i nie był świadomy ich autorstwa. Ostatecznie Brathanki doszły do porozumienia z Sebõ, który nawet pomagał zespołowi w pracy nad druga płytą.

Sukces Brathanków dopomógł także w karierze medialnej samej wokalistki. Młynkowa prowadziła w 2000 roku programy Wizja TV oraz Pub w prywatnej stacji TVN.

Z zespołem powróciła drugą płytą, wydaną w 2001 roku i utrzymaną w podobnej do debiutu stylistyce "Patataj". Był to kolejny komercyjny sukces grupy. Album została sprzedany w ponad 80 tysiącach kopii i znów zyskał platynowy status. Ponadto Brathanki otrzymały za niego Fryderyka 2001 w kategorii album roku - etno/folk. Połączenie muzyki ludowej ze skocznymi i energetycznymi elementami rocka i popu po raz kolejny przyniósł powodzenie. Niemal od razu wielkim przebojem radiowym stał się singiel "W kinie w Lublinie kochaj mnie", który zdobył pierwsze miejsca list przebojów najważniejszych rozgłośni.

Niedługo potem Młynkowa ujawniła, że wychodzi za mąż. Jej wybrankiem został aktor Łukasz Nowicki, syn sławy polskiego kina Jana Nowickiego. Szybko podjęli decyzję o ślubie. Pobrali się w sierpniu 2003 roku. Szybko też okazało się, ze spodziewają się potomstwa. W ciąży Młynkowa pracowała cały czas z Brathankami nad materiałem na trzecia płytę. Okazało się jednak, że ze względu na decyzje zespołu oraz pogorszenie atmosfery między muzykami Młynkowa zdecydowała się na odejście, co było niemałym zaskoczeniem dla mediów oraz fanów grupy.

Jeszcze jako wokalistka Brathanków Młynkowa zaangażowała się w nagranie charytatywnej składanki "Ladies", wspierającej walkę z rakiem, pod patronatem Jolanty Kwaśniewskiej. Wykonała na nią własną wersję piosenki "To były piękne dni" z repertuaru Haliny Kunickiej, a także wystąpiła na promującym dobroczynną płytę koncercie.

W styczniu 2004 roku przyszedł na świat jej syn Piotr Łukasz Nowicki. Młynkowa całkowicie poświęciła się na jakiś czas rodzinie. Dopiero po kilku latach zapowiedziała swoją solową płytę na 2007 rok. Data premiery jest jednak ciągle przekładana i do końca 2008 roku album nie ukazał się.

Halina Młynkowa powróciła jednak do mediów, biorąc udział w szóstej edycji popularnego programu w telewizji TVN "Taniec z gwiazdami" w 2007 roku. Jej tanecznym partnerem był w tym programie Robert Rowiński. Niestety, para musiała wycofać się z konkursu po tym, jak na jednej z prób Młynkowa doznała kontuzji kręgosłupa.

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Muzyka

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi