Osoby filmu i teatru
Grażyna Barszczewska

Grażyna Barszczewska Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Warszawa
  • Data urodzenia: 1947-05-01

Opis

Aktorka teatralna i filmowa. Znana także z występów w Teatrze Polskiego Radia.
W 1970 roku ukończyła krakowską PWST. Zaraz po zakończeniu studiów, przez dwa lata, występowała w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, gdzie zadebiutowała rolą Niny Zariecznej w "Czajce" Czechowa. Następnie przeniosła się do Warszawy. Do 1983 roku występowała na scenie Teatru Ateneum. Od tego też roku należy do zespołu Teatru Polskiego w Warszawie. W latach 1995 - 1997 występowała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.

W swoim dorobku ma ponad 150 wiodących ról dramatycznych i komediowych, nie tylko w teatrze, filmie i telewizji, ale także na estradzie.

Laureatka dwóch nagród Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji oraz nagrody Teatru Polskiego. Otrzymała również Srebrny Medal Gloria Artis oraz Złoty Mikrofon.

Zagrała w takich filmach, jak: "Trzecia część nocy", "Milion za Laurę", "Sobie król", "Biały Mazur", "Biłek", "Spowiedź dziecięcia wieku", "Bariery", "Anioł w szafie", "Łabędzi śpiew", "Urodzony po raz trzeci", "Seszele", "Zwichnięcie", "Wszystko, co najważniejsze...", "Krystalbarnet", "Pan Tadeusz", "Jakub kłamca", "Droga wewnętrzna", "Nocna straż", "Nie będziesz wiedział"

oraz w takich serialach, jak: "S.O.S", "Trzecia granica", "Dyrektorzy", "07 zgłoś się", "Znaki szczególne", "Życie na gorąco", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Blisko, coraz bliżej", "Przygrywka", "5 dni z życia emeryta", "Na kłopoty... Bednarski", "Rzeka kłamstwa", "Dom na głowie", "Na dobre i na złe", "Plebania", "Niania", "Londyńczycy"
Użyczyła głosu do: "Rob Roy", "Mały wampirek", "Pamiętnik Księżniczki 2: Królewskie zaręczyny", "Zaczarowana", "Małe zoo Lucy".
(oprac. Adrianna Pałka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Scenarzysta (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi