Osoby filmu i teatru
Giovanni Ribisi

Giovanni Ribisi Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA
  • Data urodzenia: 1974-12-17

Opis

Jego pełne imię brzmi Antonio Giovanni Ribisi. Pochodzi z rodziny o sycylijskich korzeniach i artystycznych tradycjach. Jego ojciec jest producentem telewizyjnym, jedna z sióstr scenarzystką i reżyserką, zaś siostra bliźniaczka jest również aktorka. Ribisi jednak mimo ułatwionego startu, szkolił swój warsztat aktorki jak w The Beverly Hills Playhouse.

Przygoda ze szklanym ekranem zaczęła się bardzo szybko bo już w wieku 13 lat. Aktor pojawił się w tedy w telewizyjnym serialu "My Two Dadas" z 1987 roku. Jeog rola została wyróżniona nominacją do nagrody Młodych Artystów. Od tego czas regularnie pojawiał sięw epizodycznych rolach serialowych ("Blossom" (1990), "Nowojorscy gliniarze" (1994), "Świat według Bundych" (1987) oraz "Strażnik Teksasu" (1994).

znaczącą jak nie przełomową rolą okazał sie występ w filmie "Na przedmieściach", historii dzieciaków z przedmieścia metropolii. Równie znaczącym występem okazała się rola w "Szaleństwach młodości" w reżyserii Toma Hanksa, filmie opowiadającym o młodocianej kapeli garażowej, która za sprawą jednego kawałka zyskuje światowy rozgłos. Z pozoru mniej znaczące ale mimo wszystko bardzo ważne były jego kreacje jakie stworzył w "Wysłanniku przyszłości" czy też "Zagubionej autostradzie" (1997). Dzięki nim dostrzegł go sam Steven Spielberg i obsadził w swoim filmie "Szeregowiec Ryna". Ribisi spotkał się wówczas ponownie na planie z Hanksem.

Z każdym rokiem pojawiał się w coraz bardzie znaczących produkcjach wśród najznamienitszych postaci Hollywood. W 2000 roku mogliśmy zobaczyć go w "60 sekundach", grze partnerował Angelinie Jolie oraz Nicolasowi Cage'owi. Wkrótce po tym wystapił w "Dotyku przeznaczenia", filmie o przeciętnej kobicie, która potrafi przewidzieć przyszłość. Wystąpił wówczas w boku Cate Blanchett, Keanu Reevesa oraz Hilary Swank.

w 2001 roky zagrał w filmie Agnieszki Holland "Strzał w serce", historii skazanego na śmierć więźnia, który odmawia możliwości niewykonania wyroku. W następnym roku wystąpił w "niebie", filmie opartym na scenariuszy Krzysztofa Kieślowskiego oraz Krzysztofa Piesiewicza. Na planie ponownie spotkał się z Blanchett.

Innymi znaczącymi rolami był zapewne w "Sekcji 8" z Johnem Travolta oraz Samuelem L.Jacksonem, "Jeżdźcach apokalipsy", "Wzgórzu nadziei" Z Jude Low ( aktor spotkał się z nim ponownie na planie efektownego filmu "Sky Kapitan", w którym zagrała także Angelina Jolie), Nicole Kidman oraz Rene Zellweger, "między słowami" ze Scarlett Johansson oraz Billem Murray'em czy w obrazie "Ktoś całkiem obcy", w którym zagrał mężczyznę obsesyjnie zakochanego w swojej koleżance (Halle Berry).

Od 2005 roku epizodycznie pojawia się w serialu  "My name i Earl".
W 2009 roku premierę będzie miał film będąc połączeniem gry aktorskiej z animacją - "Avator". Historii wterana wojennego, który zostaje przeniesiony na inna planetę. Obecnie możemy go oglądać razem Christianem Bale'em oraz Johnny Deppem w filmie "Wrogowie publiczni".

Prywatnie należy do kościoła scjentologicznego, ma córeczkę Lucie ze związku z Mariah O'Brien.


Dwukrotnie nominowany do nagrody Akadami Science Fiction Fantasy i Horroru Saturn, nominowany również do nagrody Emmy oraz Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego oraz nagrody Film Independent.

FILMOGRAFIA (wybrane):


1988:   Akt wiary 
1990:   Blossom
1996:   Szaleństwa młodości
1996:   Na przedmieściach  
1998:   Szeregowiec Ryan
1999:   Gorsza siostra 
2000:   60 sekund
2001:   Strzał w serce 
2002:   Niebo
2003:   Między słowami
2003:   Sekcja 8.
2004:   Lot Feniksa 
2005:   Ciało za milion
2006:   Siedem żyć 
2009:   Wrogowie publiczni


(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade