Osoby filmu i teatru
Gillian Anderson

Gillian Anderson Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Chicago w Illinois w USA
  • Data urodzenia: 1968-08-09

Opis

Amerykańska aktorka. Występuje w filmach, serialach, miniserialach i przedstawieniach teatralnych. Najbardziej znana z roli agentki Dany Scully w serialu telewizyjnym  Z archiwum X.
Studiowała w Goodman Theater School w DePaul University w Chicago. Gdy przeniosła się do Nowego Jorku, występowała w teatrze. Za rolę w "Absent Friends Alana Ayckborne'a" otrzymała Theater World Award. Wielokrotnie nominowana do wielu prestiżowych nagród, trzykrotnie otrzymała nagrodę Screen Actors Guild, dwukrotnie Złoty Glob i raz nagrodę Emmy.

Dwukrotnie zamężna - w 1994 roku poślubiła Clyde'a Klotza. Kilka miesięcy po ślubie okazało się, że jest w ciąży. Twórca Z archiwum X, Chris Carter, wymyślił historię porwania przez kosmitów, która pozwoliła Anderson nie grać podczas widocznej już ciąży, porodu i dziesięciodniowego urlopu macierzyńskiego. Córka, Piper Maru, urodziła się 25 września 1994 roku. Carter jest jej ojcem chrzestnym. W grudniu 2004, Anderson ponownie wyszła za mąż, za Juliana Ozanne'a. Po 16 miesiącach para ogłosiła separację. Dnia 1 listopada 2006, Anderson urodziła syna Oscara, będącego owocem jej nieformalnego związku z Markiem Griffithsem. Blisko dwa lata później - 15 października 2008, przyszedł na świat ich drugi wspólny syn, Felix.

(oprac. Lucyna Rudek)


Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade