Osoby filmu i teatru
Fred Apke

Fred Apke Życiorys, biografia, zdjęcia

Opis

Aktor, reżyser, dramaturg. Wychowany w uzdrowiskowej miejscowości nad Weserą (wschodnia Westfalia). Studia aktorskie odbył w Berlinie. Jako aktor pracował w wielu teatrach Niemiec (m.in. w Kampnagelfabrik czy Kunsthalle w Hamburgu). W 1987 roku wyjechał do Norwegii, gdzie był aktorem i reżyserem teatralnym w norweskiej telewizji NRK. Debiut dramaturgiczny Freda Apke miał miejsce w 1989 roku w Black Box Theater (Oslo). Była to sztuka „Z powodu choroby zamknięte”, która odniosła duży sukces. Tłumaczył z norweskiego i szwedzkiego, przede wszystkim Ibsena i Strinberga. Jest laureatem nagrody Północnej Westfalii (1987) za sztukę „Szklane oczy”. „Die Welt” uznała jego tragikomedię „Winyl” wystawioną przez berlińską grupę teatralną Kerkhoff za najcelniejszy portret generacji niemieckich trzydziestolatków u schyłku XX wieku. Sztuka znalazła się na afiszu wielu niemieckich teatrów. Od 1991 roku pracuje w Niemczech, goszcząc jako aktor i reżyser w takich teatrach jak Stadttheater Herford, Landestheater Detmold, Stadttheater Fürth, Deutsches Theater Berlin (Baracke), Theater am Ufer Berlin. Tam też reżyseruje między innymi Szekspira, Goethego, Nestroy’a, Ibsena, Strindberga, Mastrosimone’a, Enquista oraz sztuki własnego autorstwa. W 1998 roku rozpoczął współpracę z producentami filmowymi, przede wszystkim niemieckimi. W roku 2000 Fred Apke otrzymał nagrodę aktorską za współczesną rolę komediową na festiwalu Bawarskie Dni Teatralne. Rok 2003 przyniósł natomiast nominację do prestiżowej nagrody za najlepszy scenariusz filmowy sezonu. Jego sztuki wystawiane były dotychczas w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, na Ukrainie oraz w Polsce. W Bałtyckim Teatrze Dramatycznym Fred Apke zrealizował własną adaptację „Fausta” Goethego z Martą Klubowicz w roli Mefistofelesa.

W warszawskim Teatrze Na Woli wyreżyserował swoją komedię „Kura na plecach” z udziałem Marty Klubowicz, Artura Barcisia i Mirosława Zbrojewicza (2004), a następnie w Teatrze Rozrywki w Chorzowie „Odjazd” z songami skomponowanymi przez Renatę Przemyk (2005). W 2007 napisał i wyreżyserował sztukę „ Pan baron przychodzi boso i płaci guzikiem” (przedstawienie impresaryjne). Na podstawie „Kury na plecach” Eugeniusz Korin wyreżyserował przedstawienie „Ucho van Goha” grane w Teatrze Bajka w Warszawie.

W 2006 zagrał główną rolę w napisanej przez siebie tragifarsie „Zimny prysznic” (Komödie – Kassel), którą wyreżyserował w Teatrze Komedia w Warszawie w koprodukcji z Teatrem Powszechnym w Radomiu (2008). Jego komedia „Letnisko” zdobyła trzecią nagrodę w drugiej edycji konkursu „Komediopisanie” Sztuka dla dzieci „Adonis ma gościa” otrzymała główną nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (2009). Została przetłumaczona na angielski, czeski, bułgarski oraz na gwarę śląską. Prapremierę tej sztuki (21. 01. 2010) wyreżyserował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Twórczość Freda Apke obejmuje głównie trzy nurty: komedie i tragifarsy, oscylujące czasem ku grotesce, sztuki surrealistyczno - poetyckie oraz przedstawienia dla dzieci, ale Apke interesując się polską i niemiecką historią - pisze również dramaty.

Jako reżysera interesuje go głównie klasyka, a zwłaszcza - poszukiwanie aktualności w klasycznych dziełach Goethego, Ibsena czy Szekspira. Takie właśnie - pokazane we współczesnym klimacie i wśród dzisiejszych realiów - są jego inscenizacje „Fausta”, „Nory”, „Mizantropa” i „Króla Jana”.

Ścieżka kariery

Reżyser (teatr)

Scenarzysta (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi