Osoby filmu i teatru
François Ozon

François Ozon Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Paryż, Francja
  • Data urodzenia: 1967-11-15

Opis

Fascynacja fizycznością i seksualnością, obsesja śmierci, skłonność do przekraczania wszelkich tabu, odrzucanie przyjętych norm społecznych to charakterystyczne cechy kina jednego z najciekawszych francuskich reżyserów młodego pokolenia Francoisa Ozona.

Ten urodzony 15 listopada 1967 roku w Paryżu scenarzysta i reżyser filmowy w 1993 roku stał się absolwentem wydziału filmoznawstwa na Sorbonie, ukończył również słynną szkołę filmową FEMIS. Swoją przygodę z reżyserią zaczynał od filmów krótkometrażowych. Jego filmy stanowią satyryczne spojrzenie na rzeczywistość, a istotną rolę odgrywają kwestie ludzkiej seksualności (często pojawiają się w nich wątki homoseksualne). Międzynarodową sławę przyniosły mu filmy 8 kobiet z 2002 r. oraz Basen nakręcony rok później.

Obecnie jest bardziej popularny i przychylniej oceniany poza granicami niż w swoim ojczystym kraju. Francuska prasa bowiem nie może mu wybaczyć ciągłego przekraczania granic i skłonności do prowokowania.

Ścieżka kariery

Reżyser (kino)

Scenarzysta (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade