Osoby filmu i teatru
Ewan McGregor

Ewan McGregor Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Perth, Szkocja, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1971-03-31

Opis

Od dziecka marzył o byciu aktorem, a na ekranach kinowych podziwiał swojego wujka - Dennisa Lawsona, znanego m. in. z roli pilota w "Gwiezdnych Wojnach". Kiedy miał 16 lat przerwał naukę i zaczął pracować w Perth Repertory Theatre. Pomagał przy dekoracjach, w garderobach, sporadycznie pojawiał się w roli statysty. Poza tym przez rok uczył się aktorstawa w szkole w Kirkcaldly w Fife. W pewnym momecie opuścił Szkocję i przeniósł się do Londynu, gdzie studiował aktorstwo w Guildhall School of Music and Drama.

Debiutował w 1992 roku, w serialu "Lipstick on Your Collar", rok później poraz pierwszy pojawił się filmie. Jego krótką, bo kilkuwersową rolę mogliśmy zobaczyć w "Być człowiekiem" Billa Forsytha. Jednak jeszcze w tym samym roku zagrał w miniserialu produckji BBC "Czerwone i czarne". Od tego momentu jego aktorska kariera zaczeła się rozwijać.

Bardziej znaczący dla aktora okazał się jego występ w jednym z odcinkow kultowego amerykańskiego serialu "Ostry dyżur". Otrzymał wówczas za niego nominację do nagrody Emmy. Wszystko zaczęlo się rozwijać, gdy spotkał reżysera Danny'ego Boyle'a, producenta Andrew MacDonalda oraz scenarzystę Johna Hodge'a. Razem stworzyli film "Płytki grób", w ktorym Ewan zagrał jedną z głównych ról. Film o trójce przyjaciół, którzy na głowie mają walizkę pieniędzy i trupa przynióśł McGregorowi uznanie zarówno wśród krytykow jak i wśrod widzów. Kolejnym wspólnym dziełem tego tria był słynny "Trainspotting" oparty na powieści Irvine'a Welsha "Ślepy tor". Ta historia narkomanów stała się hitem, plasując na drugim miejscu listy najpopularniejszych brytyjskich filmów. Aktor otrzymał za swoją rolę nagrodę londyńskich krytyków, a przede wszystkim ogromną popularność i uznanie. Wkrótce po premierze "Transpotting" na ekrany kin weszły kolejne dwa filmy z jego udziałem - "Pillow Book" Petera Greenwaya oraz adaptacja powieści Jane Austen "Emma", w której pojawiła się także Gwyneth Patrow.

Kolejnego obraz, również tworzonego we współpracy z Boylem, nie uratowała nawet znana obsada (Holly Hunter, Cameron Diaz). Film nie cieszył się zbytnio popularnością. Na cale szczęscie następne projekty z jego udziałem ("Orkiestra" oraz "O mały głos") odniosły spory sukces na całym świecie.

W 1999 roku aktor zagrał w kasowej hollywoodzkiej produkcji "Gwiezdne Wojny: Mroczne widmo". Za swoją rolę otrzymał nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmów Science Fiction, Fantasy i Horroru. Nagrodziła go nawet sieć wypożyczalni video - Blockbuster. Aktor pojawił się ponadto w takich filmach jak musical "Moulin Rouge" w którym zagrał u boku Nicole Kidman, "Tabula Rasa", "Gwiezdne Wojny:Epizod II" oraz dramacie psychologicznym "Zostań".

Prywatnie od 1995 roku związany jest z Evą Mavrakis, z którą ma dwie córeczki. Jest zapalonym motocyklistą, wraz ze swoim przyjacielem Chareyem Boormanem w 2004 roku wziął udział w podróży, która zaczęła się w Londynie, a skończyła w Kanadzie. Na swoich motocyklach przejachali prze kraje Uni Europejskiej, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Mongolię oraz Syberię. Nakręcony materiał pod tytułem "Long Way Round" ukazał się zarowno w formie ksiązki jak i serialu emitowanego przez stację Discovery.

FILMOGRAFIA (WYBRANE):

1993: Czerwone i czarne
1993: Szminka na twoim kołnierzyku
1994: Ostry dyżur
1994: Płytki grób
1996: The Pillow Book
1996: Orkiestra
1996: Emma
1996: Trainspotting
1998: O mały głos
1998: Idol
1999: Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo
2001: Moulin Rouge!
2001: Helikopter w ogniu
2002: Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów
2003: Do diabła z miłością
2003: Duża ryba
2005: Wyspa
2005: Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów
2005: Zostań
2007: Sen Kasandry
2009: Anioły i Demony

 

(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade