Osoby filmu i teatru
Ewa Kasprzyk

Ewa Kasprzyk Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Stargrad Szczeciński, Polska
  • Data urodzenia: 1957-01-01

Opis

Polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. W 1983 ukończyła PWST i już niedługo po tym pojawiła się na szklanym ekranie. W filmie debiutowała w 1985 roku rolą Kwiryny w "Dziewczętach z Nowolipek" w reżyserii Barbary Sass.  Już rok później pojawiła się w filmie Romana Załuskiego w obrazie "Głód serca", gdzie zagrała samotną nieufną matkę wychowującą syna. Swój talent komediowy zaprezentowała w Roku 1988 w komedii "Kogel - mogel". Kasprzak wcieliła się wówczas w wiecznie rozhisteryzowaną Wolańską. W 1993 roku mogliśmy ją zobaczyć w "Komedii małżeńskie", w której ciekawie pokazał ewolucje Marii,początkowo kury domowej, która postanawia się ostatecznie atrakcyjną pewną siebie kobietą, która postanawia rozpocząć samodzielną karierę.

Lata.90 to czas gdy aktorka rzadziej pojawiała się w filmach, bowiem skupiła się na występach teatralnych. W 1998 wróciła na ekrany w serialu "Złotopolscy", w którym zagrała kontrowersyjną, pewną siebie i bogatą Ilonę Clark-Kowlską, byłą żonę jednego z głównych bohaterów telenoweli. W 2002 roku ponownie zobaczyliśmy ją w filmie, mianowicie w "Karierze Nikosia Dyzmy" oraz w "Warszawie". Pojawiała grała w takich serialach jak "Magda M." oraz "Codzienna 2 .3".

Poza typowo komercyjnymi produkcjami, Kasprzyk pojawiała się także w filmach o niższym budżecie, niezależnych. Bardzo pozytywne opinie zebrała jej kreacja kobiety zafascynowanej Violettą Villas w filmie "Bellissimie" Artura Urbańskiego z 2000 roku. Rola ta została nagrodzone na festiwalu w Gdyni.

Z Teatrem Wybrzeże związana była w latach 1983 - 2000, a od 200 roku współpracuje także z komediowym Teatrem Kwadrat. W swoim dorobku ma wile ról teatralnych m.in. Sztukmistrz z Lublina, Kleopatra, Trzy siostry, Patty Diphusa oraz Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem.

FILMOGRAFIA (wybrane)

1985:  Dziewczęta z Nowolipek
1988:  Kogel - Mogel
1993:  Śliczna dziewczyna
1994:  Komedia małżeńska
1997:  Kochaj i rób co chcesz
2001:  Człowiek magnes
2002:  Break Point
2002:  Kariera Nikosia Dyzmy
2004:  Cudownie ocalony
2008:  Płynące wieżowce
2009:  Wojna polsko-ruska

 


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade