Osoby filmu i teatru
Ethan Hawke

Ethan Hawke Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Austin, Teksas
  • Data urodzenia: 1970-11-06

Opis

Jako czternastolatek zadebiutował filmem science-fiction "Explorers" (1985) Joego Dante, w którym wystąpił wraz Riverem Phoenixem. Po ukończeniu szkoły średniej Hawke postanowił studiować aktorstwo w Nowym Jorku, lecz już po pierwszych zajęciach zrozumiał, iż kariera uniwersytecka nie jest mu pisana.

W tym samym czasie otrzymał propozycję zagrania roli Todda Andersona w "Stowarzyszeniu Umarłych Poetów" (1988) Petera Weira. Film okazał się olbrzymim sukcesem, a postać grana przez Hawke'a stała się jego znakiem rozpoznawczym.

Jest aktywnie zaangażowany w działalność sceniczną i literacką. Jest szefem artystycznym nowojorskiej grupy teatralnej "Malaparte", do której należą aktorzy: Robert Sean Leonard, Frank Whaley i Josh Hamilton. W 1996 r. opublikowana została powieść "The Hottest State" autorstwa Hawke.

W 1995 r. na planie filmu "Gattaca" Hawke poznał Umę Thurman, która trzy lata później została jego żoną i urodziła córeczkę - Mayę Ray Thurman-Hawk.

(oprac. Lucyna Rudek)


Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Scenarzysta (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade