Osoby filmu i teatru
Ellen Burstyn

Ellen Burstyn Życiorys, biografia, zdjęcia

Opis

Ellen Burstyn  jest jedną z niewielu aktorek, które w jednym roku otrzymały jednocześnie Oscara, jak też jego teatralny odpowiednik Tony Award. Miało to miejsce w 1975 r., kiedy to aktorka otrzymała Tony Award za rolę w wystawianej na Broadwayu sztuce Bernarda Slade'a pt. Same Time, Next Year (Za rok o tej samej porze), a nagroda Akademii została jej przyznana za rolę w filmie Martina Scorsese Alice Doesn't Live Here Anymore (Alicja już tu nie mieszka). Za udział w tym filmie uzyskała również nominację do Złotego Globu oraz otrzymała nagrodę BAFTA dla najlepszej aktorki. Była również wielokrotnie nominowana do nagród Akademii oraz Złotych Globów za role w filmach: The Last Picture Show (Ostatni seans filmowy), The Exorcist (Egzorcysta), Same Time Next Year (Za rok o tej samej porze), za który otrzymała statuetkę Złotego Globu, Resurrection oraz Requiem For A Dream (Requiem dla snu) Darrena Aronofsky'ego. U tego samego reżysera zagrała ponownie w filmie The Fountain (Źródło), gdzie wystąpiła u boku Hugh Jackmana i Rachel Weisz. Lista jej dokonań filmowych jest dosyć długa, zagrała w kilkudziesięciu filmach, z których warto wymienić chociażby: Alex In Wonderland (Alex w Krainie Czarów); The King Of Marvin Gardens (Król Marvin Gardens), Harry And Tonto (Harry I Tonto), Providence (Opatrzność), Dream Of Passion (Krzyk kobiet),  Silence Of The North (Cisza Północy), Twice In A Lifetime (Dwa razy w życiu), Dying Young (Za wcześnie umierać), The Cemetery Club (Stowarzyszenie wdów), Roommates (Współlokatorzy), How To Make An American Quilt (Skrawki życia), The Babysitter's Club, The Spitfire Grill (W cieniu przeszłości), Playing By Heart (Gra w serca), The Yards (Ślepy tor), Walking Across Egypt (Spacer po Egipcie), The Divine Secrets Of The Ya Ya Sisterhood (Boskie sekrety siostrzanego stowarzyszenia Ya-Ya), The Wicker Man (Kult) oraz The Stone Angel (Kamienny Anioł). 

W najbliższym czasie pojawi się również w filmach: Our Lady Of Victory, The Loss Of A Teardrop Diamond na podstawie nigdy nie zrealizowanego scenariusza Tennesee Williamsa oraz Lovely, Still.

Burstyn dzięki swojej działalności ma na swoim koncie również trzy nominacje do nagród EMMY. Pierwszą nominację uzyskała w 1981 roku za występ w tytułowej roli w filmie The People Vs. Jean Harris, za który otrzymała również nominację do Złotego Globu. Druga nominacja nadeszła w 1987 roku za Pack Of Llies (Stek kłamstw), a trzecia w 2006 roku za udział w filmie Mrs. Harris (Pani Harris).

Już jako spełniona aktorka, Burstyn powróciła na Broadway i Off-Broadway w 1982 roku. W przeciągu lat zagrała w wielu przedstawieniach teatralnych, w tym w cenionej Shirley Valentine.

Burstyn została pierwszą kobietą wybraną na przewodniczącego Actor's Equity Association (Amerykańskiego Związku Zawodowego Aktorów Teatralnych), ponadto przez sześć lat pełniła funkcję Dyrektora Artystycznego w Actors Studio, w którym zresztą uczyła się pod okiem Lee Strasberga.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade