Osoby filmu i teatru
Elijah Wood

Elijah Wood Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Cedar Rapids, Iowa, USA
  • Data urodzenia: 1981-01-28

Opis

Jego pełne imię to Elijah Jordan Wood. Mówi sie o nim jako o jednym z najbardziej obiecującyh aktrów młodego pokolenia. To, że jest aktorem zawdzięcza przede wszystkim swojej mamie, która od najmłodszych lat chodziła z synem na najróżniejsze kastingi.

Kariera w telewizji zaczęła sie gdy Elijah był jeszcze małym chłopcem. Jego matka uznała, iż jako uroczy chłopiec nadawałby się do grania w reklamówkach telewizyjnych, zwłaszcza, że spiewał w chórze i często grywał w szkolnych przedstawieniach. Tym sposobem siedmioletni Wood trafił do szkoły dla dziecięcych modeli, a pół roku później wylądował w Hollywood na międzynarodowym konkursie młodych talentów, na którym został zauważony. Miesiąc po tym cała rodzina przeprowadziła się do Los Angeles, a Elijah rozpoczął swoją karierę aktorską.

Zaczął od wystepu w teledysku Pauli Abdul, a następnie jako ośmiolatek pojawił się w filmach "Powrocie do przyszłości II" (1989) i w "Wydziale wewnętrznym" (1990). Przez krytyków został zauważony dzięki obrazowi "Avalon" Barrego Levinsona, który nominowany był do Oscara aż w czterech kategoriach. Zagrał wówczas syna głównego bohatera. Rok po tym moglismy go zobaczyć w filmie "Paradise". Wcielił się tam w postać chłopca, usiłującego pogodzić pewną parę, bo bardzo burzliwym rozstaniu. Elijah pojawiał się u boku znakomitych postaci jak np. Kevin Costner. Melanie Griffith czy Mel Gibson. Moglismy go także zobaczyć razem z inną dziecięcą gwiazdą - Macaulayem Culkinem, w filmie "Synalek", który nie cieszył się zbytnią popularnością. Wood zazwyczaj grywał uczuciowych, inteligentnych i wrażliwych chłopców.

Prawdziwa sława przyszła wraz z rolą Frodo Bagginsa w kultowej trylogi "Władca Pierścieni", ekranizacji słynnej powieści Tolkiena. Elijah pojawił się we wszystkich trzech częściach.

Poza tymi filmami aktor pojawiał się w najrózniejszych produkcjach, np. "Oni" i "Dzień Zagłady" (oba 1998), "Wszystko czego pragnę" (2002) czy "Sin City - miasto grzechu" (2005).


FILMOGRAFIA (WYBRANE)

Powrót do przyszłości II (Back to the Future Part II, 1989); Avalon (1990); Marzyciele, czyli potęga wyobraźni (Radio Flyer, 1992); Synalek (The Good Son, 1993); Oliver Twist (1997); Oni (The Faculty, 1998); Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, 2001); Zakochany bez pamięci (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004); Hooligans (2005); Zakochany Paryż (Paris, je t'aime, 2006)

 

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi