Osoby filmu i teatru
Edyta Jungowska

Edyta Jungowska Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Warszawa
  • Data urodzenia: 1966-02-01

Opis

Ukończyła studia na warszawskiej PWST w 1989 roku.

Pierwszy angaż otrzymała w teatrze Kwadrat, ale nie zdążyła tam zagrać w żadnym przedstawieniu, ponieważ jeszcze w 1989 roku przeniosła się do Teatru Nowego pod skrzydła Adama Hanuszkiewicza, gdzie występowała przez kolejnych dziewięć sezonów. W 1998 roku przeniosła się do Teatru Studio, gdzie można ją zobaczyć do dziś.

Została doceniona na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie w 1998 roku otrzymała Nagrodę Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego "Polonica", a w 2000 roku Nagrodę Specjalną Teatru Ewy Demarczyk oraz Nagroda im. Andrzeja Waligórskiego "Andrzej 2000".

W 1993 roku zadebiutowała w Teatrze Telewizji rolą Konstancji Weber w „Amadeuszu" realizowanym przez Macieja Wojtyszko. Występ został oceniony i do tej pory zaowocował ponad trzydziestoma rolami w teatrze telewizji.

Występowała również w „Kabarecie Olgi Lipińskiej". Największą popularność przyniosła jej jednak postać pielęgniarki Bożenki w serialu „Na dobre i na złe".

Niespożytą energię uwalnia także w radiu, gdzie niemal codziennie można ją usłyszeć w satyrycznych audycjach tworzonych wraz z Rafałem Bryndalem.

(oprac. Lucyna Rudek)


Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Reżyser (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade