Osoby filmu i teatru
Dominic Monaghan

Dominic Monaghan Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Berlin, Niemcy
  • Data urodzenia: 1976-12-08

Opis

Jego pełne imię  Dominic Bernard Patrick Luke Monaghanto. Choć urodził się i przez kilka pierwszych lat mieszkał w Berlinie, większość swojego życia spędził w Wielkiej Brytanii. Jego pobyt w Stanach Zjednoczonych jest efektem grania obecnie również w amerykańskich produkcjach. Ukończył katolicką szkołę (studiował geografię oraz literaturę), w której czynnie udzielał się w kółkach teatralnych

Pomysł by zostać aktorem pojawił się, gdy Dominic miał jedynie 6 lat, po obejrzeniu Gwiezdnych Wojen. Debiutował w w 1996 roku w serialu „Śledztwa Hetty Wainthrop" dzięki któremu zaczął cieszyć się sympatią brytyjskich widzów, jednak na prawdziwą sławę musiał jeszcze poczekać. Zanim przyszła dorabiał jako sprzedawca gazet, kelner oraz listonosz. W 1999 roku pojawił się w miniserialu "Monsignor Renard", a w następnym roku "This Is Personal: The Hunt for the Yorkshire Ripper". Dopiero rok 2001 stał się dla niego przełomowy, zagrał wówczas w kasowej produkcji Petera Jacksona "władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia". Zagrał wówczas jednego z przyjaciół głównego bohatera - hobbita. Zagrał także w dwóch kolejnych częściach trylogii, która zagwarantowała mu światowy rozgłoś. Co ciekawe podczas kręcenia filmu, podobnie jak reszta ekipy filmowej, na dość długi czas musiał przenieść się do Nowej Zelandii. 

Po trylogii Jacksona Monaghan pojawił się w kolejnej produkcji cieszącej się bardzo duża popularnością, ale tym razem telewizyjna. Aktor zagrał jednego z rozbitków w serialu "Lost: Zagubieni".

Podczas krótkiej przerwy między planem "Władcy Pierścieni", a planem "Lost" aktor pojawił się jeszcze w kilku filmach m.in. „Kłopotliwym towarze", „Shooting Livien"  oraz "The Purifiers". Ostatnio mogliśmy oglądać go na planie filmu "Wolverin: Geneza".

Aktor nominowany był w 2005 roku do nagrody Akademii Science - Fiction Fantasy i Horroru za rolę w serialu "Lost", dwukrotnie nominowany do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, statuetkę tę zdobył dwa razy.

Prywatnie jest wielkim fanem wszelkich płazów, gadów i owadów. Jego partnerką jest Evangeline Lilly - aktorka znana również z planu "Lost".

FILMOGRAFIA:

1997:   Złowroga głębia 
1999:   Monsignor Renard 
2000:   This Is Personal: The Hunt for the Yorkshire Ripper
2001:   Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
2002:   Władca Pierścieni: Dwie Wieże
2003:   Władca Pierścieni: Powrót Króla
2003:   Insomniac's Nightmare
2004:   Kodeks gangu 
2004:   Kłopotliwy towar
2005:   Shooting Livien
2008:   I Sell the Dead
2009:   Fortuna
2009:   X-Men Geneza: Wolverine 

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi