Osoby filmu i teatru
Diane Lane

Diane Lane Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA
  • Data urodzenia: 1965-01-22

Opis

Jest córką nauczyciela i opiekuna kółka teatralnego Burta Lane (zm. 2002) i piosenkarki Colleen Farrington, która w październiku 1957 roku pojawiła się w magazynie dla panów Playboy. W 1965 roku, trzynaście dni po jej narodzinach, jej rodzice rozwiedli się, ojciec odzyskał opiekę. Mieszkała w rezydencjach hotelowych Nowego Jorku. W wieku sześciu lat pojawiła się w sztuce Eurypidesa "Medea"na nowojorskiej scenie La Mama Experimental Theatre. Mając trzynaście lat występowała w nowojorskich teatrach: Lincoln Centre w przedstawieniu Ajschylosa "Agamemnon", La Mama Experimental Theatre i Public Theater, na Broadwayu w spektaklu Antoniego Czechowa "Wiśniowy sad" (The Cherry Orchard) z Meryl Streep i Raulem Julią oraz zadebiutowała z powodzeniem na dużym ekranie rolą Lauren King, uczennicy paryskiej szkoły romansującej z rówieśnikiem Francuzem w komedii romantycznej George'a Roya Hilla "Mały romans" (A little Romance, 1979) u boku Laurence'a Oliviera i Sally Kellerman, a za rolę otrzymała dwie nagrody przyznawane w Los Angeles dla Młodego Artysty.

13 sierpnia 1979 roku znalazła się na okładce magazynu Time. Kolejną nagrodę dla Młodego Artysty odebrała w Los Angeles za postać samotnej niepełnosprawnej Karen w dramacie "Dotyk miłości" (Touched by Love, 1980).

Następnie wystąpiła w telewizyjnym dramacie CBS "Panna amerykańska piękność" (Miss All-American Beauty, 1982) w tytułowej roli pianistki oraz dwóch dramatach sensacyjnych Francisa Forda Coppoli z udziałem Matta Dillona - "Wyrzutki" (The Outsiders, 1983) i "Rumble Fish" (1983) jako dziewczyna przywódcy ulicznego gangu motocyklowego. Za postać piosenkarki rockowej Ellen Aim w sensacyjnym melodramacie muzycznym "Ulice w ogniu" (Streets of Fire, 1984) u boku Michaela Paré i Willema Dafoe oraz za rolę Very Cicero w kryminalnym dramacie muzycznym Coppoli "Cotton Club" (1984) z Richardem Gere była nominowana do przyznawanej przez fundację Raspberry Foundation pozłacanej statuetki Złotej Maliny jako najgorsza aktorka drugoplanowa.

Zebrała dobre recenzje w roli dekoratorki wystaw sklepowych w thrillerze "Nie igraj z kobietą" (Lady Beware, 1987) i melodramacie "Wielkie miasto" (The Big Town, 1987) z Mattem Dillonem jako striptizerka Katya Yarno. W dramacie fantasy "Bezcenna piękność" (Love Dream, 1988) i thrillerze "Mordercza rozgrywka" (Knight Moves, 1992) zagrała ze swoim długoletnim partnerem życiowym i przyszłym mężem Christopherem Lambertem. Rola prostytutki Loreny Wood w miniserialu CBS/Hallmark "Na południe od Brazos" (Lonesome Dove, 1989) przyniosła jej nominację do nagrody Emmy.
Swój aktorski talent ujawniła także w teledramacie HBO "Upadły anioł" (Descending Angel, 1990) jako Irina Stroja, której ojciec miał więzi z nazizmem, dramacie biograficznym Richarda Attenborougha Chaplin (1992) z tytułową rolą Roberta Downeya Jr., telewizyjnym dramacie wojennym CBS "Najstarsza wdowa konfederacji" (Oldest Living Confederate Widow Tells All, 1994) jako tytułowa bohaterka, obrazie futurystycznym "Sędzia Dredd" (Judge Dredd, 1995) u boku Sylvestra Stallone, telewizyjnej adaptacji sztuki Tennessee Williamsa CBS "Tramwaj zwany pożądaniem" (A Streetcar Named Desire, 1995) z Alekiem Baldwinem i Jessicą Lange, westernie "Dziki Bill" (Wild Bill, 1995) u boku Jeffa Bridgesa i Ellen Barkin oraz komediodramacie Francisa Forda Coppoli "Jack" (1996) z Robinem Williamsem. Za rolą nieuczciwej gospodyni domowej w melodramacie Tony'ego Goldwyna "Spacer po księżycu" (A Walk on the Moon, 1999) zdobyła nominację do nagród: Independent Spirit i krytyków w Las Vegas. Kreacja znudzonej żony angażującej się w namiętny romans z francuskim antykwariuszem (Olivier Martinez) w dramacie "Niewierna" (Unfaithful, 2002) została uhonorowana nagrodą krytyków filmowych i była nominowana do nagrody Oscara i Złotego Globu. Nominację do nagrody Złotego Globa przyniosła jej także postać dojrzałej pisarki z San Francisco, która w chwili twórczego i osobistego kryzysu, wyjeżdża do Włoch i romansuje z Marcello (Raoul Bova) w komedii romantycznej "Pod słońcem Toskanii" (Under the Tuscan Sun, 2003).

(www.wikipedia.pl)

 

 

 

 

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade