Osoby filmu i teatru
David Cronenberg

David Cronenberg Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Toronto
  • Data urodzenia: 1943-03-15

Opis

Jeden z najwybitniejszych reżyserów i scenarzystów z Kanady. W jego dorobku znajdują się tak głośne obrazy, jak: „Historia przemocy”, „Pająk”, „eXistenZ”, „M. Butterfly”, „Mucha”, „Wideodrom”, „Potomstwo”, „Wściekłość”, „Mucha” czy „Dreszcze”.

Talent Davida Cronenberga zdobył uznanie na całym świecie. Jego filmy przyniosły mu niemal sto nagród i wyróżnień. Retrospektywy najważniejszych jego dokonań organizowane są w Japonii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Stał się bohaterem wielu wywiadów (m.in. w „Cahiers du Cinema”) i książek; także w Polsce.

Trwającą do dziś przygodę z kinem Cronenberg rozpoczął jeszcze jako student Uniwersytetu w Toronto. Pod koniec lat 60. zrealizował dwa filmy na taśmie 35 mm: Stereo” i „Zbrodnie przyszłości”. Już wtedy zaczął badać tematy związane z przemocą, seksualnością, alternatywną rzeczywistością, społeczną satyrą i cielesnym horrorem. Pozostał im wierny do dziś.

 Czasami podejmuje też inne niż filmowe wyzwania. W 2008 roku wyreżyserował operę na podstawie własnego filmu „Mucha”. Spektakl został wystawiony w Théâtre du Châtelet w Paryżu oraz w Operze w Los Angeles. Muzykę skomponował wieloletni współpracownik i przyjaciel Cronenberga - Howard Shore, a libretto napisał David Henry Hwang.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Scenarzysta (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade