Osoby filmu i teatru
Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1989-06-23

Opis

Młody zdolny brytyjski aktor, znany przede wszystkim z roli małoletniego czarodzieje w ekranizacji kultowej książki o Harrym Potterze.

Daniel ukończył dobrą prywatną szkolę dla chłopców w Londynie. Już jako mały chłopca chciał być aktorem. Mimo początkowych sprzeciwów rodziców udało się mu namówić matkę by wysłała jego zdjęci na casting do filmu o młodym Davidzie Copperfieldzie. Konkurs wygrał i jako ośmiolatek po raz pierwszy stanął przed kamera. Po raz drugi na szklanym ekranie pojawił się w "Krawcu z Panamy", w którym zagrał u boku takich gwiazd jak Pierce Brosnan, Jamie Lee Curtis oraz Geoffreya Rusha. To właśnie po tej roli dostał angaż w filmie "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Aktor pokonał na castingu blisko 16 tysięcy konkurentów w tym Toma Feltona, który ostatecznie zagrał we wszystkich częściach Draco Malfoya. Film o czarodzieju okazał się być światowym hitem, a o młodym aktorze krytycy rozpisywali się w samych superlatywach. Rola ta otworzyła też Danielowi drzwi do wielkiej kariery.

Spore kontrowersje wzbudził jego angaż w londyńskim teatrze. Aktor zagrał w sztuce gdzie seksualność jest jednym z głównych wątków, a co więcej na scenie pojawiał się nagi.

Aktor był pięciokrotnie nominowany do nagrody Akademii Science Fiction Fantasy i Horroru oraz trzykrotnie na nagrody MTV - Złotego Popcornu.

Obecnie uznawany jest za jedną z najgorętszych partii wśród brytyjskich aktorów młodego pokolenia. Poza tym znalazł się także na liście najbogatszych dzieciaków świata. Aktor przyznaje, że w przyszłości planuje również zająć się pisaniem bądź też reżyserią.

FILMOGRAFIA (wybrane):

 1999:   David Copperfield
 2001:   Krawiec z Panamy 
 2001:   Harry Potter i Kamień Filozoficzny  
 2002:   Harry Potter i Komnata Tajemnic  
 2004:   Harry Potter i więzień Azkabanu 
 2007:   My Boy Jack 
 2009:   Journey
 2009:   Harry Potter i Książę Półkrwi 


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Kill Your Darlings (4)

Kill Your Darlings  - Zdjęcie nr 1
Kill Your Darlings  - Zdjęcie nr 2
Kill Your Darlings  - Zdjęcie nr 3
Kill Your Darlings  - Zdjęcie nr 4
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade