Osoby filmu i teatru
Colin Farrell

Colin Farrell Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Castleknock, Dublin, Irlandia
  • Data urodzenia: 1975-05-31

Opis

Jako syn byłego piłkarza drużyny irlandzkiej, w dzieciństwie także chciał zając się piłką nożną, podobnie jak ojciec i wujek. Jednak zafascynowany kinem czarno-białym zmienił plany i postanowił zostać aktorem.

Początkowo uczęszczał do Gaiety School of Drama w Dublinie, jednak porzucił szkołę jak tylko otrzymał pierwsze propozycje filmowe. Na szklanym ekranie debiutowa w irlandzkim serialu kręconym dla BBC - "Ballykissangel". Rok pózniej debiutował na ekranach filmowych rolą w "Drinking Crude", jednak po tej produckji powrócił na jakiś czas do telewizji i pojawił się w telewizyjnej produckji "Falling for a Dancer" Dierdre Purcell. Dzięki swojej roli teatrlanej w spektaklu "In a Little Wrold of Our" granym w londyńskim Warehouse, został zauważony przez Kevina Spacey, który zaproponował go do nowego filmu, w ktorym sam grał główną role. Tym sposobem Farrell zagrał młodego członka gangu w filmie zatytłowanym "Przyzwoity przestępca" z 2000 roku.

Jednak drzwi do prawdziwej kariery otworzyła mu wspołpraca z reżyserem Joelem Schumacherem. Zagrał w wyreżyserowanym przez niego filmie "Kraina tygrysów", a za swoją kreację otrzymał nagrodę Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków w kategorii: Najlepszy Aktor 2000 roku. Z tym reżyserem spotkał się ponownie na planie filmu "Telefon", w którym zagrał głównego bohatera. Jeszcze w tym samym roku obydwaj panowie spotkali sie przy pracy nad kryminałem "Veronica Guerin", w którym Colin pojawił się razem z Cate Blanchett.

Rola w "Krainie tygrysów" sprawiła, że aktor trafił do czołówki gwiaz Hollywood. W 2001 rok pojawił się w westernie "Bandyci", w ktorym zagrał Jasego Jamesa, bandytę który przez długie lata był postrachem Dzikiego Zachodu. Rok pózniej pojawił się w wojennym obrazie u boku samego Bruca Willisa "Woja harta", zagrał w nim pilota uwięzionego w obozie przez Niemców. Dzięki tej roli został dostrzeżony przez Stevena Spielberga, który zaangażował go do swojej produckji science-fiction - "Raport mniejszości". Farell zagrał tam rolę detektywa, partnerując Tomowi Cruise'owi.

W nastepnych latach aktor pojawiał się w kasowych produkacjach u boku światowej klasy aktrow. Zagał m. in w "Rekrucie" razem z Alem Pacino oraz w adaptacji kultowego komiksu "Daredevil" w 2003 roku. W tym samym roku mogliśmy go także zobaczyć w thrillerze "S.W.A.T. Jednostak speciala", zaś w 2006 roku wcielił się w postać Jamesa 'Sonny'ego' Crocketta - policjanta w filmie "Miami Vice"Porażką okazał się film "Aleksander" z jego udziałem, jednak mimo to na konto aktora wpłyneła za ten film pokaźna suma.

Prywatnie ma opinię kobieciarza, jego nazwisko łączone było z wieloma ślicznotaki. Obecnie głośno jest o jego związku ze znaną polską aktorką - Alicja Bachledą - Curuś.

FILMOGRAFIA (WYBRANE)


1996: Ballykissangel
1997: Drinking Crude
1999: The War Zone
1999: David Copperfield
2000: Przyzwoity przestępca
2000: Kraina tygrysów
2001: Bandyci
2002: Raport mniejszości
2002: Wojna Harta
2003: Rekrut
2003: S.W.A.T. Jednostka Specjalna
2004: Aleksander (
2005: Hoży doktorzy
2006: Miami Vice
2007: Sen Kasandry
2008: Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj
2009: Ondine


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade