Osoby filmu i teatru
Christina Ricci

Christina Ricci Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Santa Monica, Kalifornia, USA
  • Data urodzenia: 1980-02-12

Opis

Amerykańska aktorka filmowa i teatralna, najmłodsza z czwórki rodzeństwa, jest córką adwokata oraz modelki. To z matką siedziała większość czasu. Swoją karierą można powiedzieć, że zaczęła już jaki sześciolatka. Grała wówczas w szkolnych przedstawieniach i należała do szkolnego kółka teatralnego. To właśnie podczas jednego z takich przedstawień wypatrzył ją agent, podpowiadając rodzicom by ukierunkowali córkę na aktorstwo. Debiut filmowy przyszedł bardzo szybko bo raptem w następnym roku. aktorka zagrała wówczas u boku samej Cher oraz Winnony Ryder w filmie "Syreny" z 1990 roku. Film cieszył się ogromną popularnością wśród publiczności oraz zebrał dobre opinie wśród krytyków. Już 1991 roku zagrała w drugim bardzo dobrze przyjętym filmie. Wcieliła się wówczas w postać mrocznej i demonicznej nastolatki Wednesday Adams, w kultowym filmie "rodzina Adamsów". Zagrała również w jego drugiej części z 1993 roku. 1996 rok to rola w filmie młodzieżowym "Ccasper". Ricci zagrała w nim córkę naukowca badającego istoty pozaziemskie.

Problem pojawił się wraz z końcem dzieciństwa aktorki. Christina dojrzała i takie role chciała właśnie grać, jednak ani jej, ani jej agentowi nie udało się przekonać żadnej z wytwórni. Pomocnym w całej sytuacji okazał się profesjonalny film niezależny "Burza lodowa"  z 1997 roku. Zagrała w nim razem z Kevinem Klinem oraz Sigourney Weaver. W roku następnym mogliśmy zobaczyć ją we "Małych żołnierzach". Do równie głośnych ról należał jej występ w "Jeźdźcu bez głowy" oaz "człowieku, który płakał". Przy pracy nad tymi filmami dwukrotnie partnerowała Johnny'emu Deppowi.

Co ciekawe bardzo często przypadają jej role odrzucone przez Natalie Portman. Obecnie aktorka występuje dość często na nowojorskiej scenie teatralnej, zajmuje się również krytyką teatralną.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1990:   Syreny
1993:   Stowarzyszenie wdów 
1995:   Koniec niewinności
1996:   Ostatnie takie lato
1997:   Burza lodowa 
1998:   Wojna płci 
1998:   Las Vegas parano 
1999:   Jeździec bez głowy 
2000:   Człowiek, który płakał
2002:   Zgromadzenie
2003:   Monster
2003:   Życie i cała reszta  
2006:   Biała róża 
2009:   After.Life 
2009:   New York, I Love You
2010:   Born to Be a Star 


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade