Osoby filmu i teatru
Brian Cox

Brian Cox Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Dundee, Szkocja, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1946-06-01

Opis

Brytyjski aktor, reżyser i scenarzysta. Jego fascynacja kinem zaczęła się bardzo wcześnie, wtedy, bowiem zaczął nagminnie oglądać amerykańskie produkcja i właśnie o graniu w filmach amerykańskich a nie brytyjskich marzył.

Swoje pierwsze kroki związane z aktorstwem stawiał w miejscowym teatrze podpatrując z umiłowaniem grających w nim aktorów. Z czasem zaczął edukację w londyńskiej szkole aktorskiej, zaś, po jakim czasie zaproponowano mu angaż w brytyjskiej telewizji oraz jednym z teatrów. Z nadejściem lat 80. wyjechał do USA szukając szczęścia na Broadway'u ale niestety bez powadzenia. Broadway przyczynił się jednak to tego, iż Cox został zauważony przez agenta, który zaproponował mu role w filmie "Łowca" w reżyserii Michaela Manna. Film jako pierwszy opowiadał historię słynnego Hannibala. Cox zagrał w nim główna rolę, jeszcze zanim Anthony Hopkis wcielił się w tę postać "Milczeniu owiec".  Lata 80. do wczesnych 90. to dla aktora czas ról policjantów, oficerów i lekarzy. Na początku lat 90. aktor zagrał w dwóch filmach historycznych, które pozwoliły nieco szerszej publice zauważyć Cox'a - „Waleczne serce: Braveheart" (1995) oraz „Rob Roy" (1995) Michaela Catona Jonesa. W drugiej połowie lat 90. pojawił się w kilku bardzo dobrze przyjętych produkcjach, wśród nich należałoby wymienić „Długi pocałunek na dobranoc" oraz "Kolekcjonera kości".
W 2002 roku pojawił się w kasowych produkcjach m. in "„Tożsamość Bourne'a" razem z Mattem Damonem oraz "The Ring" z Naomi Watts, a w 2003 w filmie science - fiction "X-Man 2". 2004 rok to epicki obraz "Troja" z Bradem Pittem w roli Achillesa oraz Cox'em jako Agamemnonem. Cox wystąpił  również w kilku produkcjach telewizyjnych: "Sharpe's Eagle" (1993), "Murder by Moonlight" (1989), "Six Characters in Search of an Author" (1992). Jako aktor teatralny zasłynął rolami w takich sztukach jak "Tytus Andronikus" oraz "Rat in the Scull". Obecnie jest członkiem Royal Shakespeare Company w Stradford.

Jako producent debiutował serialem "Oz" o amerykańskim więzieniu o zaostrzonym rygorze (serial powstał dla HBO). Jest również autorem książek „The Lear Diaries"  oraz  „Salem in Moscow". Współpracował z takimi magazynami jak „Vanity Fair", The New York Times" czy „Guardian".

Aktor nominowany był to takich nagród jak Złoty Glob, BAFTA, trzykrotnie do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych , do  nagrody Amerykańskiego Instytutu oraz nagrody Film Independent. Jest zdobywcą Złotego Satelity, nagrody Emmy oraz nagrody Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowcy.

FILMOGRAFIA (WYBRANE)

1971:     Mikołaj i Aleksandra 
1983:     Król Lir  
1984:     Papież Jan Paweł II 
1986:     Łowca
1988:     Pod niebem Afryki  
1990:     Tajna placówka  
1994:     Negocjator 
1995:     Braveheart - Waleczne Serce
1996:     Reakcja łańcuchowa 
1999:     Gra o miłość
2000:     Zwycięski gol 
2001:     Afera naszyjnikowa 
2002:     Tożsamość Bourne'a
2002:     Adaptacja
2003:     Rachunek sumienia  
2004:     Krucjata Bourne'a  
2005:     Red Eye  
2007:     Zodiak
2009:     As Good as Dead  j
2010:     Alpha Numeric

(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade