Osoby filmu i teatru
Billy Bob Thornton

Billy Bob Thornton Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Hot Springs, Arkansas, USA
  • Data urodzenia: 1955-08-04

Opis

Amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i muzyk. Jego właściwe imię to William Robert Thornton. Urodził się w biednej rodzinie jako najstarszy z czwórki rodzeństwa. Ponieważ pensja ojca - nauczyciela historii - nie wystarczała na utrzymanie rodziny, aktor mieszkał dość długo z dziadkami. po ukończeniu szkoły średniej pracował jako działacz społeczny oraz pomocnik na farmie. W międzyczasie ożenił się, Sam związek rozpadł się raptem po dwóch latach, ale jego owocem była córka Amanda. Aktor rozpoczął studia na uniwersytecie Hendersona(kierunek psychologia), ale zrezygnował z nich już po dwóch latach by spróbować swoich sił jako muzyk. Razem ze swoim wieloletnim przyjacielem Tomem Eppersonem wyjechał do Nowego jorku, ale wyjazd ten który miał oznaczać karierę muzyczną okazał się byc niewypałem. Aktor wrócił więc do swojego rodzinnego miasteczka i dorabiał tam jak muzyk w okolicznych brach.  W 1981 ta dwójka postanowiła zaryzykować ponownie i wyjechała tym razem do stolicy Hollywood - Los Angeles. Kariers muzyczna nie  szła im dobrze, nie zarabiali pieniędzy, Thornotn dorabiał wówczas w telemarketingu oraz jako perkusista i wokalista rożnych zespołów. W tamtym czasie aktor zapisał się kurs gry aktorskiej, a razem ze swoim przyjacielem zaczął pisać scenariusze.

Na dużym ekranie pojawił się jednak dopiero w  1986 roku w filmie "Hunter's Blood". przez następne lata grał dużo, zarówno w kinie jak i w telewizji ale były to role zazwyczaj drugoplanowe, niezauważane. Przełom nastąpił wraz z pomysłem napisania scenariusza o Karlu Childersonie - mężczyźnie, który po odsiadce 25 lat za podwójne morderstwo usiłuje na nowo poukładać sobie życie. Początków powstał o nim film krótkometrażowy, ale już w 1994 roku powstał pełny scenariusz a film ukazał się pod tytułem "Sling Blade", Billy zagrał w nim także główną rolę. Film ten zebrał bardzo dobre opinie wśród krytyków, zaś aktor był dwukrotnie nominowany do Oscara - za scenariusz (w tej kategorii odebrał nagrodę) oraz za aktorską kreację. Otrzymał także statuetkę Independent Spirit Awards oraz nagrodę Gildii Pisarzy Amerykańskich.

Kolejny film z jego udziałem - "Prosty plan" z 1998 roku powtórzył sukces "Sling Blade". Za swoją rolę aktor otrzymał kolejną nominację do Oscara oraz pierwszą do Złotego Globu. kolejne lata to pasmo sukcesów. Aktor zagrał m.in. w "Zmęczeniu materiału" (1998) Mike'a Newella, "Drodze przez piekło" (1997) Oliviera Stone'a oraz "Armageddonie" (1998) Michaela Bay'a. W 2000 roku światło dzienne ujrzał jego kolejny projekt "Rącze konie", według powieści Cormaca McCarthy'ego.

Poza filmem aktor działa także jako muzyk. Nagrał trzy albumy "Private Radio", "The Edge of the World" oraz "Hobo".

Za swoje aktorskie poczynania był wielokrotnie nagradzany. Zdobywca Oscara (poza tym dwukrotnie nominowany), trzykrotnie nominowany do Złotego Globu oraz Saturna, dwukrotnie nominowany do nagrody Amerykańskiej gildii Aktorów filmowych, zdobywca nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów. Ponadto otrzymał jeszcze nagrodę Film Independent, Bostońskiego Stowarzyszenie Krytyków Filmowych.

Prywatnie aktor nie miał szczęścia do kobiet. Był pięciokrotnie żonaty, w tym ze słynna aktorką - Angeliną Jolie, z którą tworzył bardzo kontrowersyjną parę.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1987:   Myśliwska krew 
1991:   Dla naszych chłopców
1992:   Jeden fałszywy ruch
1993:   Dotyk przeznaczenia 
1993:   Niemoralna propozycja
1994:   Na zabójczej ziemi 
1995:   Truposz 
1996:   Nie oglądaj się za siebie 
1997:   Droga przez piekło 
1998:   Armageddon
2001:   Czekając na wyrok 
2001:   Człowiek, którego nie było
2003:   To właśnie miłość
2003:   Okrucieństwo nie do przyjęcia
2005:   Zimne dranie 
2006:   Szkoła dla drani
2008:   Eagle Eye
2009:   Peace Like a River

(opr. Magdalena Tyrka)

 


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade