Osoby filmu i teatru
Anna Paquin

Anna Paquin Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Winnipeg, Manitoba, Kanada
  • Data urodzenia: 1982-07-24

Opis

Właściwie jej pełne imię to Anna Helene Paquin, jest córką pedagogów szkolnych, ma dwójkę rodzeństwa. Będąc jeszcze małym dzieckiem razem z rodzina przeprowadziła się do Nowej Zelandii, w Los Angelses zamieszkała dopiero po rozwodzie rodziców.

Jest jedną z najmłodszych aktorek, które otrzymały prestiżową statuetkę Oscara. Anna wygrała ją w wieku raptem 11 lat, za rolę w "Fortepianie" z 1993 roku. Wcieliła się wówczas w postać córki niemej kobiety, która korespondencyjnie zostaje wydana za mąż na nowozelandzkiego rolnika. Rola ta przyniosła również aktorce nominację do Złotego Globu oraz narody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles.

Dopiero dzięki występowi w "Fortepianie" zdecydowała się na bycie aktorka. Wcześniej chciała zajmować się polityką. Po raz kolejny na szklanym ekranie pojawiła się trzy lata później. Zagrała wtedy Jane w filmie Franco Zeffirelli'ego "Jane Eyre". Jeszcze w tym samym roku mogliśmy zobaczyć ją w filmie "Sztuce latania" Carroll Ballard. rok 1997 przyniósł jej rolę w filmie samego Stevena Spielberga "Amistad". W tym samym roku z jej udziałem do kin trafił jeszcze "The Member of the Wedding" oraz "A Walk on the Moon". Dobre opinie zebrała również za rolę mutantki Rough w ekranizacji kultowego komiksu "X - Man" z 2000 roku. W roku następnym zagrała również w "Buffalo Soldiers".

W 2009 roku Anna wcieliła się w postać kelnerki zakochanej w wampirze, w serialu produkcji HBO "Czysta krew". Za tą rolę otrzymała Złoty Glob. Na ekrany polskich kin wszedł właśnie najnowszy film z jej udziałem, zatytułowany "Dzieci Ireny Sendlerowe". Aktorka gra w nim tytułową role. Ostatnio zawitała na premierę filmu do Polski i zostawiła swój odcisk w Alei Gwiazd na gdańskiej Ołowiance.

Prywatnie aktorka ukończyła w 2000 roku Windward School w Los Angeles, zaś później dostała się na Columbia University.

Za swoje dokonania aktorskie poza Oscarem otrzymała także Złoty Glob (poza tym nieamonowana dwukrotnie), nagrodę Międzynarodowej Akademii Prasowej oraz Nagrodę Stowarzyszenie Krytkykow z Los Angeles. Poza tym była kilkakrotnie nominowana do takich nagród jak Złoty Popcorn,  nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz nagrody Akademii Science - Fiction Fantasy i Horroru.

FILMOGRAFIA (WYBRANE) :

 1993:     Fortepian
 1996:     Jane Eyre
 1998:     Harmider 
 2000:     Szukając siebie 
 2000:     X-Men
 2001:     Buffalo Soldiers
 2002:     Ciemność
 2005:     Walka żywiołów
 2007:     Pochowaj me serce w Wounded Knee
 2008:     Upiorna noc Halloween 
 2009:    Margaret
 2009:    Dzieci Ireny Sendlerowej


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade