Osoby filmu i teatru
Anna Dymna

Anna Dymna Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Legnica
  • Data urodzenia: 1951-07-20

Opis

Polska aktorka teatralna i filmowa, założycielka fundacji "Mimo wszystko", członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz Rady Programowej Radia RMF Classic, pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" oraz Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty dla uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych.

W 1968 roku została przyjęta do PWST w Krakowie. Jednak zanim zaczęła zdawać egzaminy do szkoły teatralnej, myślała o psychologii. Już podczas studiów grała w teatrze i filmie. Jej debiut teatralny przypadł na rok 1970, kiedy to zagrała w "Weselu". W 1973, po ukończeniu, została zaangażowana do Starego Teatru w Krakowie, w który gra do dziś.

Od 1990 roku prowadzi zajęcia w PWST w Krakowie.

Anna Dymna to laureatka wielu nagród. Już w 1978 roku dostała pierwszą za rolę Kory w spektaklu "Noc listopadowa". Otrzymała również nagrodę artystyczną miasta Krakowa, nagrodę aktorską za rolę w przedstawieniu "Dziesięć portretów z czajką w tle". W 1982 została wyróżniona dyplomem honorowym za zwycięstwo w plebiscycie "Przekroju" na najpopularniejszych aktorów krakowskich w latach 1946 - 1981, a rok później otrzymała tytuł "Gwiazdy Filmowego Sezonu '83". To posiadaczka Nagrody Państwowej II stopnia Ministra Kultury i Sztuki, Srebrnego Krzyża Zasługi, "Złotej Kaczki" w kategorii najlepsza polska aktorka (za rok 1994), "Złotej Maski", Medalu św. Alberta, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej, za działalność na rzecz potrzebujących pomocy", "SuperWiktora 2004" oraz "Wiktora" w kategorii osobowość telewizyjna.

Zagrała w takich filmach, jak: "150 na godzinę", "Szerokiej drogi kochanie", "5 i 1/2 bladego Józka", "Jak daleko stąd, jak blisko", "Diament radży", "Przecież nic się nie stało", "Z życia nicponia", "Klucze", "Sekret", "Karuzela", "Nie ma mocnych", "Janosik", "Trędowata", "Pasja", "Okrągły tydzień", "Kochaj albo rzuć", "Kombinator", "Wesela nie będzie", "Do krwi ostatniej", "Węgierska Rapsodia", "Yvonne", "Znachor", "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", "Dolina Issy", "Wedle wyroków twoich", "Ostrze na ostrze", "Na odsiecz Wiedniowi", "Przeznaczenie", "Twarze Witkacego czyli regulamin firmy portretowej", " Osobisty pamiętnik grzesznika... przez niego samego spisany", "Schodami w górę, schodami w dół", "Tylko strach", "O przemyślności kobiety niewiernej. Sześć opowieści z Boccaccia wziętych", "Śmierć jak kromka chleba", "Panna z mokrą głową", "Diabelska edukacja", "Pestka", "Dama kameliowa", "Jest taki człowiek", "Duże zwierzę", "Wiedźmin", "Bez końca", "Stara baśń - kiedy słońce było bogiem", "Pan Bruno", "Nasza ulica", "Skazany na bluesa", "S@motność w sieci", "Wieża", "Mim", "Miłość w przejściu podziemnym".

Użyczyła głosu do takich produkcji, jak: "WALL.E", "Drogi królowej Jadwigi" czy też "Dziewczynka z hotelu  Excelsior".

Pojawiła się również w serialach: "Droga", "Janosik", "Królowa Bona", "Rycerze i rabusie", "Mistrz i Małgorzata", "Pole niczyje", "Panna z mokrą głową", "Boża podszewka", "Siedlisko", "Wiedźmin", "Stara Baśń", "Odwróceni", "Doręczyciel".

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi