Osoby filmu i teatru
Andrzej Saramonowicz

Andrzej Saramonowicz Życiorys, biografia, zdjęcia

Opis

Twórca największych przebojów kinowych ostatnich lat. Komedie "Testosteron" (filmowa wersja kultowego spektaklu), "Lejdis" i "Idealny facet dla mojej dziewczyny" obejrzało w sumie 4,6 mln osób – 25 procent widzów wszystkich polskich filmów dystrybuowanych w tym czasie. Podpisana w ubiegłym roku przez Andrzeja Saramonowicza i firmę San Graal wieloletnia umowa z Warner Bros., dotycząca współpracy przy produkcji i dystrybucji filmów, otwiera nowy rozdział w jego artystycznej i biznesowej karierze.

Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Pracował jako redaktor, dziennikarz i recenzent filmowy w "Gazecie Wyborczej", "Przekroju” i "VIVIE!" oraz jako redaktor w Telewizji Polskiej. Autor cieszącej się wielką popularnością sztuki teatralnej "Testosteron" (m.in. 8 lat w repertuarze Teatru Montownia) – granej do dzisiaj na wielu scenach w Polsce i za granicą. "Testosteron" miał swoje premiery na deskach teatrów na Słowacji, w Bułgarii, Czechach, Estonii i Turcji. Stambulska inscenizacja tego spektaklu uznana została za komediowe wydarzenie tureckiego sezonu teatralnego.

Karierę filmową rozpoczął od komedii "Pół serio", którą stworzył z napisanych wcześniej scenek do programu kulturalnego pod tym samym tytułem. "Pół serio", zrealizowane przez trójkę przyjaciół: scenarzystę Andrzeja Saramonowicza, reżysera Tomasza Koneckiego i autora zdjęć Tomasza Madejskiego, było objawieniem XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2000). Jedna z nagród przyznanych temu filmowi – Nagroda Specjalna Jury za Scenariusz – trafiła w ręce Andrzeja Saramonowicza.

Kolejnym etapem był nowatorski konstrukcyjnie film "Ciało", do którego napisał scenariusz i który współreżyserował. Tytuł ten został uznany w plebiscycie Złote Kaczki, organizowanym przez miesięcznik Film, za najlepszą polską produkcję 2003 roku.

Komedia "Testosteron", będąca adaptacją teatralnego przeboju jego autorstwa, zdobyła Bursztynowe Lwy za największy sukces frekwencyjny (1,4 mln widzów) na XXXII FPFF Gdynia 2007. Jednocześnie był to pierwszy film wyprodukowany przez firmę Van Worden, której Andrzej Saramonowicz był jednym z założycieli.

Andrzej Saramonowicz, jako scenarzysta i producent, jest także autorem sukcesu filmu "Lejdis", najbardziej popularnej polskiej komedii od 1989 roku (2,5 mln widzów). Ten film stał się nie tylko przebojem kinowym, ale socjologicznym fenomenem, który zmienił radykalnie wizerunek polskiej kobiety na ekranie.

Ostatnią z dotychczas zrealizowanych przez Andrzeja Saramonowicza produkcji jest "Idealny facet dla mojej dziewczyny" (scenarzysta, producent), która biorąc pod uwagę jej wymagającą tematykę i gatunek – satyra społeczno-polityczna – osiągnęła znakomity wynik blisko 700 tys. widzów.

Ścieżka kariery

Reżyser (kino)

Scenarzysta (kino)

Reżyser (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade