Osoby filmu i teatru
Aleksander Bednarz

Aleksander Bednarz Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Drohobycz
  • Data urodzenia: 1941-01-06

Opis

Aktor, a także reżyser teatralny.

W 1962 został absolwentem krakowskiej PWST. Tego też samego roku, w listopadzie, zadebiutował na deskach teatru. Bednarz to aktor takich teatrów, jak: L. Solskiego w Tarnowie, Śląskiego im. St. Wyspiańskiego, Starego Teatru w Krakowie, Ludowego w Nowej Hucie, Bagatela w Krakowie, Słowackiego w Krakowie, Nowego w Zabrzu. Od roku 1989 występuje w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi.

Dzięki wybitnym osiągnięciom, w roku 1999 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kilkanaście lat wcześniej otrzymał Złotą Odznakę za zasł. dla Krakowa. Ponadto Bednarz jest laureatem nagrody wojewody łódzkiego oraz nagrody za rolę w spektaklu "Pan Paweł" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

Wystąpił w takich filmach, jak: "Beata", "Koniec naszego świata", "Znicz olimpijski", "Bolesław Śmiały", "Perła w koronie", "Dagny", "Zamach stanu", "Wysokie loty", "Krótki film o zabijaniu", "Drugi dzień wolności", "300 mil od nieba", "Ostatni prom", "Ostatni dzwonek", "Europa, Europa", "Ucieczka z kina Wolność", "Cynga", "Szwadron", "Psy", "Tu stoję...", "Psy II: Ostatnia krew", "Dyżur", "Spóźniona podróż", "Jakub", "Historia kina w Popielawach", "Bratobójstwo", "Wiedźmin", "Wolny przejazd", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Dzień świra", "Mantra", "Roomservice", "Kryminalni: Misja Śląska", "Kto nigdy nie żył", "Stary człowiek i pies", "Nadzieja", "Wszystko będzie dobrze".

Pojawiał się również w serialach: "Trapez", "Gdańsk 39", "Maria Curie", "Matki, żony i kochanki", "13 Posterunek", "Klan", "Matki, żony i kochanki II", "Na dobre i na złe", "Wiedźmin", "Psie serce", "Sprawa na dziś", "Na Wspólnej", "Kryminalni", "Magda M", "Klinika samotnych serc", "Odwróceni", "Ekipa", "Teraz albo nigdy!".

Użyczył głosu do: "Piękna i bestia", "Mulan", "Potwory i spółka", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Mulan II", "Ratatuj", "Prawdziwa historia Kota w  Butach", "Liga Sprawiedliwych".

(oprac. Adrianna Pałka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi