Osoby filmu i teatru
Agata Buzek

Agata Buzek Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Pyskowice, Polska
  • Data urodzenia: 1976-09-20

Opis

Polska aktorka i modelka, córka byłego premiera Polski, Jerzego Buzka, przez co wielokrotnie musiała udowadniać, że sukcesy zawdzięcza swojej ciężkiej pracy, a nie pomocy ojca. Pierwszy raz o aktorstwie pomyślała już jako 5-latka, kiedy urządzała przedstawienie razem ze swoją kuzynką. Pierwsze dwie role dostała będąc jeszcze na studiach (studiowała na Akademii Teatralnej w Warszawie). Pierwszy film z jej udziałem to komedia romantyczna "Kochaj i rób co chcesz" w reżyserii Roberta Glińskiego. Zagrała wówczas 18-latkę z Białorusi, która przyjeżdża do Polski by zrobić karierę wokalistki. W 1998 roku mogliśmy zobaczyć ją we włoskim obrazie Petera del Monte, "Ballada o czyścicielu szyb", w którym zagrały również Grażyna Wolszczak oraz Andrzej Grabowski.

Na deskach teatralnych debiutowała rok później rolą Meli w "Moralności pani Dulskiej" w Teatrze Ateneum. Zagrała jeszcze w takich sztukach jak "Perła", „Gdy tańczyła Isadora" oraz we "Wrotach Europy" opartych na reportażu Melchiora Wańkowicza "Szpital w Cichiniczach". W 200 roku ponownie mogliśmy zobaczyć ją na srebrnym ekranie w "Skarbach ukrytych", jednym z odcinków „Opowieści weekendowych" Krzysztofa Zanussiego. Zagrała także w ekranizacji opowiadać Andrzeja Sapkowskiego "Wiedźmin", w reżyserii Marka Brodzkiego. Wcieliła się w postać matki Ciri, jednej z kluczowych postaci sagi o Wiedźminie. W 2002 roku Andrzej Wajda spełnił jej marzenia o zagrani w filmie kostiumowym, powierzając jej rolę Klary w ekranizacji "Zemsty". Obecnie mieszka w Paryżu, gdzie pracuje jako modelka. W przerwach między pokazami zdążyła jeszcze zagrać w niemieckiej produkcji, „Kiedy przyniesiesz mi gwiazdkę z nieba" Torsena Naetera oraz francuskim obrazie "Wolnym przejeździe" Jeana-Marca Moutanta. Właśnie wchodzi do kin najnowsza polska produkcja, w której zagrała pt. "Rewers". Za swoją kreację otrzymała Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę. W 2003 roku za rolę Klary była nominowana do nagrody Złotego Orła.

Prywatnie mówi się o niej jako jednej z nielicznych osób show biznesu, które pozostały normalne i szczere. Jej życiowym partnerem jest Adam Mazan, którego poślubiła 30.09.2006 roku.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1997:    Kochaj i rób co chcesz
1998:    Ballada o czyścicielach szyb
2001:    Wiedźmin
2002:    Ostatnia kryjówka
2002:    Zemsta
2006:    Valerie
2007:    Nocna Straż
2008:    Płynące wieżowce
2009:    Rewers
2009:    Święta krowa 
2009:    Wichry Kołymy

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade