Osoby filmu i teatru
Adrianna Biedrzyńska

Adrianna Biedrzyńska Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Toruń
  • Data urodzenia: 1962-03-30

Opis

Ma na swoim koncie nagrody filmowe i teatralne. W 1988 roku otrzymała nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia, a rok później nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego. Adrianna Biedrzyńska jest doskonałą aktorką komediową, gwiazdą estrady i piosenkarką.

W młodości chciała zostać skrzypaczką. W 1984 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1984-1989 pracowała w Teatrze Nowym w Warszawie, gdzie debiutowała rolą Mariny w Szekspirowskim „Peryklesie władcy Tyru" w reż. Bohdana Cybulskiego. Wcieliła się również w Małgorzatę w „Fauście" Johanna Wolfganga Goethego (1986) w reż. Cybulskiego. Krytycy docenili jej role w spektaklach Teatru TV: „Gracz" według Fiodora Dostojewskiego (1984) w reż. Andrzeja Kondratiuka i „Wiosenne wody" Iwana Turgieniewa (1988) w reż. Andrzeja Maja.

W 1983 roku mignęła na ekranie w filmie „Co dzień bliżej nieba" Zbigniewa Kuźmińskiego. Była Elizą, wokalistką młodzieżowego zespołu w „Miłości z listy przebojów" (1984) Marka Nowickiego. W 1986 roku pojawiła się w serialu „Blisko, coraz bliżej" i wystąpiła w radzieckiej ekranizacji tragedii Aleksandra Puszkina „Borys Godunow" Siergieja Bondarczuka.

Niezwykłą popularność przyniosła jej rola uciekinierki z zakładu poprawczego w „Ucieczce" (1986) Tomasza Szadkowskiego. Kreacja zbuntowanej nastolatki została nagrodzona wyróżnieniem na gdańskim festiwalu Młode Kino Polskie. Biedrzyńska grała w filmach Janusza Kijowskiego („Maskarada" 1986) i Janusza Kondratiuka („Jedenaste przykazanie" 1987). Rok 1988 był bardzo ważny dla jej kariery. Aktorka stworzyła wówczas doskonałą kreację w filmie telewizyjnym „Dekalog, Cztery" Krzysztofa Kieślowskiego. Zagrała dziennikarkę w filmie Istvana Szabo „Hanussen". Pojawiła się w serialu „Mistrz i Małgorzata" Macieja Wojtyszki. Stworzyła niezapomniane epizody w filmach „Piłkarski poker" Janusza Zaorskiego i „Kornblumenblau" Leszka Wosiewicza. Była piękną lutnistką Rosą w „Niezwykłej podróży Baltazara Kobera" Wojciecha Jerzego Hasa.

Biedrzyńska zagrała dziennikarkę pracującą w Szwecji w filmie „300 mil do nieba" (1989) Macieja Dejczera. Znów wcieliła się w postać młodocianej uciekinierki w nostalgicznym filmie Andrzeja Barańskiego „Nad rzeką, której nie ma" (1991). Była sanitariuszką w „Pierścionku z orłem w koronie" (1992) Andrzeja Wajdy. Filip Bajon specjalnie dla niej stworzył postać Doroty Waltz w komedii „Lepiej być piękną i bogatą" (1993). Biedrzyńska i Maria Pakulnis zagrały siostry specjalizujące się w oszukiwaniu bogatych biznesmenów w „Pajęczarkach" (1993) Barbary Sass.

W latach 1994-1995 grała przebojową bizneswoman w serialu „Fitness Club". Pojawiła się w serialach: „Klan", „Graczykowie", „Buła i spóła". W 2005 roku wcieliła się w prostytutkę w dramacie „Droga Molly" Emily Atef.

W 2003 roku Biedrzyńska wydała debiutancką płytę „Ada". Koncertowała w Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jest żoną Marcina Miazgi. Mają córkę Michalinę.

(www.film.onet.pl)


 

 

 

 

 

 

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade