Osoby filmu i teatru
Wojciech Alaborski

Wojciech Alaborski

  • Miejsce urodzenia: Drohobycz
  • Data urodzenia: 1941-09-23
  • Data śmierci: 2009-04-05

Opis

Polski aktor.
PWST w Krakowie ukończył w 1963. Zadebiutował w listopadzie tego samego roku. W latach 1963 - 66 był zaangażowany do Teatru Polskiego w Bielsku - Białej. Następnie był aktorem Teatru Narodowego i Teatru Współczesnego w Warszawie. Od 1970 roku występował w stołecznym Teatrze Polskim.

Laureat nagrody na VI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Gustawa-Konrada w Dziadach w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Zawodowych w Szczecinie za role w Homo Mollis. W roku 1988 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

Zagrał w takich filmach, jak: "Jutro Meksyk", "Spacer", "Perła w koronie", "Jarosław Dąbrowski", "Mała sprawa", "Noce i dnie", "Barwy ochronne", "Akcja pod arsenałem", "Pasja", "Spirala", "Bestia", "Małgorzata", "Obok", "Biały Mazur", "Powstanie Listopadowe 1830-1831", "Laureat", "Dziecinne pytania", "Człowiek z żelaza", "Pajęczyna", "Gwiezdny pył", "111 dni letargu", "Druga strona słońca", "Wcześnie urodzony", "Żelazną ręką", "Wielka wsypa", "Lupus", "uczeń diabła", "Pan Tadeusz", "Marcinelle"

oraz w takich serialach, jak: "Kolumbowie", "Noce i dnie", "Znak Orła", "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Dom", "Królowa Bona", "Popielec", "Przybłęda", "Kanclerz", "Napoleon", "Jest jak jest", "Miodowe lata", "Pierwszy milion", "Na dobre i na złe", "Plebania", "M jak Miłość", "Miasteczko", "Marszałek Piłsudski", "Na Wspólnej", "Defekt", "Kryminalni".

Zmarł 5 kwietnia 2009 roku w Warszawie.
(oprac. Adrianna Pałka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi