Osoby filmu i teatru
Louis Armstrong

Louis Armstrong

  • Miejsce urodzenia: Nowy Orlean
  • Data urodzenia: 1901-08-04
  • Data śmierci: 1971-07-06

Opis

Amerykański czarnoskóry trębacz jazzowy, wokalista i kompozytor tego gatunku. Odegrał znaczącą rolę w historii jazzu. Dzięki swoim umiejętnościom muzycznym oraz błyskotliwej i charyzmatycznej osobowości przekształcił jazz z prymitywnej muzyki tanecznej na niezwykle popularny na całym świecie gatunek muzyczny. Wyróżniał się specyficznym stylem gry na trąbce i wokalistyką jazzową, do której wprowadził śpiew  scatem.

Armstrong urodził się w biednej rodzinie w Nowym Orleanie w stanie Luizjana. Nie miał ojca, a jego matka była prostytutką. Na początku uczył się grać na kornecie w grupie New Orleans Home for Colored Waifs.
W 1922 r. Armstrong wyprowadził się do Chicago, gdzie został zaproszony przez Joe "King" Olivera do gry w jego Creole Jazz Band. Armstrong dokonał tu swoich pierwszych nagrań, grając drugi kornet w grupie Olivera.

Prowadził własne zespoły Hot Five i Hot Seven. W latach 30. nagrywał z big bandami Fletchera Hendersona oraz własnym. Odbył tournée artystyczne, podczas którego odwiedził kilka państw afrykańskich. Występował często w duecie z Ellą Fitzgerald.

Armstrong zmarł na atak serca w 1971 r. w wieku 69 lat. Został pochowany na cmentarzu Flushing w Nowym Jorku.

(oprac. Lucyna Rudek)


Ścieżka kariery

Muzyk (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi