Osoby filmu i teatru

Opis

Od stycznia 2010 r. dyrektorem artystycznym Teatru Studio w Warszawie jest Grzegorz Bral. Reżyser, pedagog, aktor. Od 1996 - dyrektor artystyczny i założyciel Teatru Pieśń Kozła, od 1997 - prezes i założyciel Stowarzyszenia Charytatywnego ROKPA POLSKA, od 2002 prezes Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła, od 2004 dyrektor artystyczny i wykładowca studiów podyplomowych MA in Acting Techniques we współpracy z Manchester Metropolitan University, od 2005 - dyrektor artystyczny i założyciel  „Brave Festival. Przeciw wypędzeniom z kultury”.

Bral stworzył teatr, będący jednym z najciekawszych i najbardziej znaczących przedstawicieli nowej polskiej awangardy teatralnej ostatnich lat. Wypracował własną, unikalną technikę pracy. Jego spektakle powstają podczas długiego okresu poszukiwań, każdemu kolejnemu projektowi artystycznemu towarzyszy nowa technika treningu aktorskiego. Swoją pracą pedagogiczną i corocznie organizowanymi warsztatami przyciąga aktorów oraz reżyserów z całego świata. Wielu z nich inspiruje się autorską „techniką koordynacji”, stworzoną przez Brala. Siedem z piętnastu szkół aktorskich w Wielkiej Brytanii włączyło jej elementy do swoich programów. Najbliższe warsztaty prowadzone przez Grzegorz Brala w Barbican w Londynie odbędą się w listopadzie 2010) - lista oczekujących wydłuża się z każdym kolejnym tygodniem.

W styczniu 2010 br. Grzegorz Bral został wyróżniony zaproszeniem do komitetu zajmującego się kwestią ratyfikacji przez Polskę Konwencji UNESCO dotyczącej ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W marcu tego roku teatr Brala otrzymał Nagrodę Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą, a w 2009 roku został nominowany do Europejskiej Nagrody Teatralnej w kategorii Nowe Rzeczywistości Teatralne (Premio Europa per il Teatro / New Theatrical Realities). W 2005 roku otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Wyreżyserowany przez Brala spektakl „Kroniki – obyczaj lamentacyjny” zdobył w 2004 roku główne nagrody na Edinburgh Festival Fringe 2004: Best International Show, Scotsman Fringe First, Herald Angel. Gościł m.in. w LaMaMa Theatre w Nowym Jorku (kwiecień 2004), w Barbican w Londynie (maj 2005) i w Los Angeles (UCLA, październik 2005), a w 2006 roku odbył tournee po Australii.

Ścieżka kariery

Reżyser (teatr)

Zdjęcia

Grzegorz Bral (2)

Grzegorz Bral  - Zdjęcie nr 1
Grzegorz Bral  - Zdjęcie nr 2
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi