Osoby filmu i teatru
Dario Argento

Dario Argento

  • Miejsce urodzenia: Rzym, Włochy
  • Data urodzenia: 1940-09-07

Opis

Producent, reżyser, scenarzysta.

Syn słynnego włoskiego producenta Salvadore Argento oraz brazylijskiej modelki Eldy Luxardo, od dziecka zafascynowany opowieściami grozy. Zaczynał jako krytyk filmowy pracując dla czasopisma "Paese Sera". Międzyczasie wraz z Bernardo Bertolucci stworzył scenariusz do "Once Upon A Time In The West", który wyreżyserowany przez Sergia Leone odniósł duży sukces. Argento postanowił więc samodzielnie zająć się pisaniem oraz reżyserią, głównie thrillerów. Po odniesieniu międzynarodowego sukces filmem "The Screaming Mini", zaczyął tworzyć dramaty, jednak to filmy grozy genialny i ambitny autor kocha tworzyc najbardziej. Powraca więc do horrorów, a w 1977 roku stworzył jeden z najbardziej cneionych w jego karierze filmów - "Suspiria".
Po bardzo nieudanej produkcji "Opery", Argento wyjechał się do Stanów Zjednoczonych, tam wyreżyserował 1993 roku "Traumę", w której wystąpiła jego najmłodsza córka, Asia. Po kolejnym sukcesie wrócił do Włoch, a ostatnim stworzonym przez mistrza filmem był "Sleepless".
We wszystkich filmach Argenta, w których widoczna jest jedynie ręka mordercy, jest to to jego ręka. Reżyser we wszystkich swoich produkcjach jest narratorem.

Opracowała: Luiza Jurczyk

Ścieżka kariery

Reżyser (kino)

Współpracuje
O nich się mówi