Osoby filmu i teatru

Opis

Reżyser teatralny i telewizyjny. Studiowała teatrologię w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, także tam ukończyła Wydział Reżyserii Dramatu PWST.

Należy do pokolenia twórców, którzy kształcili się pod okiem Krystiana Lupy. Od 1992 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. Przy Teatrze Współczesnym otworzyła małą scenę zwaną "Malarnią", doskonałą dla inscenizacji współczesnych dramatów kameralnych. Bo to właśnie Augustynowicz najwcześniej konsekwentnie wprowadzała na sceny młodą dramaturgię europejską poruszającą ważne problemy społeczne. W szczecińskim teatrze odbyły się prapremiery polskie dramatów Stiga Larssona (Naczelny, Siostry i bracia), Clare McIntyre'a (Bez czułości), Wernera Schwaba (Moja wątroba jest bez sensu), Grzegorza Nawrockiego Młoda śmierć. W ostatniej dekadzie powstało wiele znakomitych i nagradzanych współczesnych przedstawień: Pasożyty Mariuszaaa von Mayenburga , Polaroidy Marka Ravenhilla, a także Napis Geralda Sibleyrasa - ostry i gorzki, posługujący się absurdem spektakl o współczesności i współczesnym języku. Na warszawskiej scenie Teatru Powszechnego zrealizowała polską prapremierę Powrotu na pustynię Bemarda-Marie Koltesa.

Augustynowicz nie odchodzi od tekstów klasycznych. Reżyserowała Baladynę Słowackiego, Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej czy Sen nocy letniej Williama Shakespeare'a. Tu najwyraźniej zaobserwować można jej główny postulat- by ze sceny zrozumiale mówić o współczesności i do współczesnego widza. Właśnie interpretacje klasyki zyskały ostatnio najżywsze zainteresowanie i reakcje krytyki. Znakomita okazała się Miarka za miarkę Shakespeare'a w jej interpretacji. Zrealizowane w duchu groteski Wesele Wyspiańskiego z 2007 roku, zachwyciło, wzbudziło wiele dyskusji, podzieliło krytykę i... zebrało deszcz nagród. Paszport Polityki przyznano Augustynowicz: " za przedstawienia odważne, mądre, dotykające bolesnych miejsc naszej epoki oraz za kształt artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego"

Ścieżka kariery

Reżyser (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi