Osoby filmu i teatru
Paweł Dobrzycki

Paweł Dobrzycki Życiorys, biografia, zdjęcia

Opis

Scenograf teatralny, malarz, grafik i architekt. Absolwent wydziału architektury Politechniki Krakowskiej (1980) i Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1981). Twórca projektów scenograficznych do ponad 150 realizacji polskich i zagranicznych. W latach 1984-2001 wykładał projektowanie scenografii na krakowskiej ASP, a w latach 1985-92 prowadził seminarium scenograficzne na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Krakowie oraz był konsultantem studentów scenografii St. Martin College of Art w Londynie. Od 2001 roku jest szefem katedry scenografii warszawskiej ASP. Był stałym scenografem Teatru Powszechnego w Warszawie (1982-89) i Teatru Nowego w Poznaniu (1988-90). Wchodził w skład Rady Teatru polskiego ministerstwa kultury (1990-93). Był jurorem polskich festiwali i konkursów teatralnych. Projektant wielu wystaw scenograficznych oraz autor szeregu wystaw indywidualnych (Norymberga, Moskwa, Paryż, Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Lublin i in.); uczestniczył także w wystawach zbiorowych.

Projektował scenografię do takich przedstawień operowych, jak: „Faust” Gounoda w Operze Krakowskiej i Wrocławskiej; „Nabucco” Verdiego, „Wesele Figara” Mozarta i „Diabły z Loudun” Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu; „Turandot” Pucciniego i „Carmen” Bizeta w Operze Nova w Bydgoszczy; „I Capuletti e i Montecci” Belliniego oraz „Nabucco” i „Aida” Verdiego dla Opery Wrocławskiej. Współpracował z wieloma polskimi teatrami dramatycznymi w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Lublinie, a także z Teatrem Telewizji. Najważniejsze zagraniczne projekty scenograficzne artysty: „Iwona, księżniczka Burgunda” Gombrowicza w Theatre Espace Acteur (Paryż) i w Deutsche Nazionaltheather (Weimar), „Żegnaj Judaszu” Iredyńskiego w Teatrze im. Jermołowej (Moskwa), „Tartuffe” Moliera w Dramteatrze (Omsk, Rosja), „Diabły z Loudun” Whitinga w Clwyd Theatre Mold (Walia), „Król Lear” Szekspira w Haymarket Theatre (Leicester), w Young Vic Theatre (Londyn) i w The Panasonic Globe Theatre (Tokio), „Słodki ptak młodości” Williamsa w Municipal Theatre (Hajfa, Izrael), Hamlet Szekspira w Contemporary Theatro Porta (Ateny), “Schneewittchen” Walsera dla Zurich Summer Festival (Szwajcaria), “Antygona” Sofoklesa w teatrze antycznym w Epidauros (Grecja).

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej przygotował dekoracje do „Strasznego dworu” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (2004).

Ścieżka kariery

Scenograf (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi