Osoby filmu i teatru
Bogusław Linda

Bogusław Linda Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Toruń, Polska
  • Data urodzenia: 1952-06-27

Opis

Jedna jak nie z najlepszych to na pewno najbardziej znanych gwiazd polskiego kina, absolwent krakowskiej PWST, polski aktor, i reżyser.

Jego debiut teatralny to rok 1975 w Starym Teatrze w sztuce "Białe ogrody", zaś na szklanym ekranie po raz pierwszy mogliśmy go zobaczyć w telewizyjnej produkcji "Czarne chmury" z 1973 roku.

Zanim zaczął grać bardziej znaczące role, pojawił się w takich filmach jak "Wodzirej" (1977) Feliksa Falka czy "Dagny" (1976) Haakona Sandoy'a. Pierwsze bardzie wyraziste role to rok 1980. Zagrał wtedy u Agnieszki Holland w "Gorączce", wcielając się w role anarchisty Gryziaka oraz w "Punkcie widzenia" Janusza Zaorskiego. Rok następny okazał się być rokiem przełomowym, aktor wystąpił wówczas w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z żelaza", ukazującym wydarzenia z lat 80. komunistycznej Polski. Wkrótce po tym filmie pojawił się ponownie w obrazie Holland - "Kobieta samotna". Role zarówno w tych dwóch filmach jak i "Matce królów" Zaorskiego oraz "Przypadku" Kieślowskiego były to role bohaterów zmagających się z otaczającą ich rzeczywistością.

Zmiana wizerunku następowała pomału od końca lat 80. Linda zagrał wówczas przestępcę w filmie Jacka Brosmkiego "Zabij mnie, glino"(1987), a wkrótce po tym pojawił się w kultowym obrazie Pasikowskiego "Psy" oraz drugiej części tego filmu. Od tego czasu zaczął się kojarzyć głównie z rolami cynicznych samotników, twardzieli. Podobne kreacje stworzył następnie w "Sarze", "Demonach wojny według Goi| oraz w "Pułapce". Jednak błędem byłoby sądzić, iż aktor ograniczał się tylko do tego typu ról, bowiem pojawił się w roli duchownego w "Porze na czarownice" Łazarkiewicza, jak i w "Panu Tadeuszu" Wajdy. Genialną kreację stworzył w filmie "Tato" (1996) w reżyserii Macieja Ślesickiego, w którym zagrał ojca walczącego o prawo do wychowywania córki. Wystąpił również w ekranizacji "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza.

Aktor jest także reżyserem. Jego pierwszy film ujrzał światło dzienne w 1988 roku i nosił tytuł "Koniec". Poza tym jest reżyserem takich filmów jak "Seszele (1990), "Sezon na leszcza" (2000) oraz "Jasne błękitne okno" (2006).

Bogusław Linda trzykrotnie nominowany był do nagrody na festiwalu w Gdyni, zdobył ją pięciokrotnie ( za rolę w "Gorączce", "Przypadku", "Kobiecie samotnej", "Kroll" oraz "psach"). Nominowany był także do nagrody Orła- nagrody Polskiej Akademii Filmowej, za kreację w "Panu Tadeuszu".

Prywatnie jego żoną jest modelka i fotografka - Lidia Popiel, z którą ma dwóch synów oraz córkę.

 

Zobacz również:
10 wcieleń Bogusława Lindy>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Reżyser (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi