Recenzje - Kino

Powidoki - wyblakły obraz mistrza [RECENZJA]

2017-01-17 11:53:34

Andrzej Wajda nie żyje. Wielki mistrz reżyserii filmowej pożegnał się z widzami historią Władysława Strzemińskiego, malarza, który nie poddał się socrealizmowi i doświadczył okrutnych skutków swoich wyborów.

Postać charyzmatycznego człowieka, dla którego artystyczna i światopoglądowa wolność była ważniejsza niż pieniądze, a nawet własne zdrowie, zasługuje na przejmujący, wciągający i doskonale zagrany film. Jednak z ogromnym smutkiem trzeba przyznać, że "Powidoki" takim filmem nie są.

To produkcja na wskroś przestarzała, archaiczna i "teatralna", w złym tego słowa znaczeniu. Od pierwszych scen sztuczność razi w oczy i zaburza odbiór. Przez większość seansu ma się wrażenie, że ludzie ani tak się nie zachowują, ani tak nie rozmawiają, nawet biorąc pod uwagę represyjną i uciążliwą aurę ówczesnego życia.

Szalenie zawodzi aktorstwo, bo przecież "Powidoki" to film z imponującą obsadą. Bogusław Linda jako Strzemiński nie jest wiarygodny, przez co jeszcze trudniej uwierzyć w niektóre decyzje podejmowane przez jego bohatera (m. in. absurdalna scena, gdy pozwala odejść córce z domu). Jeszcze gorzej jest z postacią, w którą wciela się Zofia Wichłacz. Filmowa Hania to irytujące dziewczę, które z naiwnym fanatyzmem spogląda w swego mistrza, wierząc, że ten padnie jej w objęcia.

Reszta obsady prezentuje się raz lepiej, raz gorzej, lecz nikogo nie da się tu z czystym sumieniem pochwalić. To zadziwiające, jak źle napisane są ich postacie i wątki i jak ten aktorski potencjał został zmarnowany na planie, biorąc po uwagę, że produkcja ta opiera się głównie na dialogach, obrazem niewiele opowiadając.
 
Całość da się opowiedzieć w trzech zdaniach, bo "Powidoki" to pasmo kolejnych scen represjonowania głównego bohatera. Działania nowego systemu niemal dosłownie wpędzają Strzemińskiego do grobu, kończąc film niezrozumiałym przeskokiem w czasie. Historia, która chociaż na końcu mogłaby nas złapać za gardło, rozpływa się, pozostawiając w zobojętnieniu.

To co uczciwie należy pochwalić, to tzw. świat przedstawiony, scenografia, kostiumy  i charakteryzacja, oddające idealnie realia Polski przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Także opresyjne działanie systemu, który z łatwością podporządkowywał sobie słabych i niszczył silnych, ukazano tu bardzo dobrze.

"Powidoki" to film który krytykuje się z wielkim żalem. Gdyby realizował go ktoś inny, zdecydowanie łatwiej było by wytykać mu wady. Faktem jednak jest, że niewiele dowiadujemy się z niego, zarówno o samym Strzemińskim, jak i o jego fanatycznych studentach, którzy w pewnym momencie fabuły gdzieś całkowicie znikają. To obraz poprawny, ale nie widać po nim, by był stworzony przez mistrza.



Michał Derkacz


Powidoki, reż. Andrzej Wajda, prod. Polska, czas trwania 98 min, dystr. Akson Studio, polska premiera 13 stycznia 2017

Słowa kluczowe: powidoki recenzja, powidoki ocena, powidoki film, andrzej wajda, powidoki opinie

Powidoki - zdjęcia z filmu (16)

Powidoki - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Powidoki - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Powidoki - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Powidoki - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Powidoki - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Głębia strachu
Głębia strachu - recenzja

Kristen Stewart, Jessica Henwick, Vincent Cassel i T.J. Miller w zniszczonej stacji badawczej na dnie Rowu Mariańskiego.

Wieloryb film 2022
Wieloryb - recenzja festiwalowa

Darren Aronofsky powraca z porażającym filmem o cierpiącym na otyłość nauczycielu.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!